Při náletu v libyjském Murzúku zemřelo více než 40 lidí. K útoku se přihlásily síly vedené Haftarem

Nejméně 42 lidí zahynulo a přes 50 osob bylo zraněno při nedělním náletu na město Murzúk na jihu Libye. Počet obětí přitom není konečný. S odkazem sdělení místních úřadů o tom informovala agentura Reuters. K útokům na město se v neděli přihlásila samozvaná Libyjská národní armáda vedená polním maršálem Chalífou Haftarem. Ty popřely, že by záměrně útočily na civilní obyvatelstvo. Podle webu televize Al-Džazíra však bomby zasáhly svatební obřad.

Aktualizujeme Murzúk (Aktualizováno: 13:39 5. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Továrny nedaleko města Marzúk. | Foto: Aidan Lewis | Zdroj: Reuters

Haftarovy síly uvedly, že útok směřoval na „čadské opoziční bojovník“, což je označení, jež používají pro příslušníky kmene Tibbu, se kterými se v oblasti opakovaně střetávají.

Libyjská národní armáda dobyla Murzúk na začátku letošního roku při ofenzivě, jejímž cílem bylo ovládnout jih země, kde se nacházejí bohatá naleziště ropy. Haftar však začátkem dubna své jednotky z oblasti stáhl a soustředil je na útok na metropoli Tripolis, kde sídlí vláda premiéra Faíze Sarrádže.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. O vládu v této severoafrické zemi kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě podporovaný Haftarem nerespektuje tripoliskou vládu premiéra Sarrádže uznávanou OSN. Obě strany mají vlastní parlament.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme