Ukrajina si připomíná tragické výročí odhalení masakru v Buče. ‚Potrestáme viníky,‘ řekl Zelenskyj

Ukrajina si připomíná první výročí odchodu ruských jednotek z ukrajinského města, které se stalo jedním z nejdrastičtějších symbolů ruské agrese v zemi. Důkazy, které mají Ukrajinci k dispozici, ukazují vraždění a mučení civilistů. Nyní se projednává možné stíhání ruských vojáků, kteří mají mít zvěrstva na svědomí.

Buča/Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový hřbitov v Buče

Město Buča se stala symbolem ruských zvěrstev | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Buča. Třicet tři dní okupace… Nikdy jim neodpustíme. Potrestáme všechny viníky,“ napsal prezident Zelenskyj na komunikační platformě Telegram. „Je to 365 dní co je (Buča) opět svobodným ukrajinským městem.“

Prezident Zelenskyj připomněl výročí i na twitteru. „Přesvědčili jsme se, že ďábel není někde venku, ale že je tady na zemi,“ popsal Zelenskyj své dojmy po první návštěvě osvobozeného města.

OBRAZEM: Jména, ale i čísla. Na novém hřbitově v Buče jsou pochované oběti ruských zvěrstev

Číst článek

Zahraniční delegace

„Určitě vyhrajeme, ruské zlo padne, přímo tady na Ukrajině, a už se nezvedne,“ řekl Zelenskyj při návštěvě města, ve kterém je s delegacemi ze Slovenska, Chorvatska, Slovinska a Moldavska.

Státy zastupovali slovenský premiér Eduard Heger a jeho ministr obrany Jaroslav Naď, premiéři Slovinska a Chorvatska Robert Golob a Andrej Plenković a moldavská prezidentka Maia Sanduová.

Společně se Zelenským se v Buče zúčastní summitu věnovanému ruské zodpovědnosti za zločiny spáchané na Ukrajině od začátku invaze, napsal list Ukrajinska pravda. Podrobnosti o setkání ani jedna ze stran nezveřejnila.

Symbol zvěrstev

Buča leží asi 37 kilometrů severozápadně od hlavního města Kyjeva. Před invazí mělo na 37 tisíc obyvatel. Rusové zaútočili na město tři dny po zahájení „speciální operace“ – 27. února. Cílem bylo dobýt Kyjev. Na přelomu loňského března a dubna se začaly objevovat první fotografie, videa a satelitní snímky, které dokazovaly ruské zločiny.

V Buče podle prezidenta Zelenského zemřelo více než 1400 lidí – včetně 37 dětí. V hromadných hrobech a mučírnách našli po osvobození města přes 175 lidí. Na snímcích z Buči byla těla v pytlích, masové hroby a mrtví lidé, často ležící na ulicích nebo v domech, kde je ruští vojáci zastřelili. Na obětech byly stopy mučení.

Rusko označilo všechny předkládané důkazy za podvrh a další provokaci. Obvinění z válečných zločinů proto odmítá. Po osvobození kyjevské oblasti se hromadné hroby našly i v dalších městech a vesnicích, jako je Borodjanka, Irpiň nebo Buzova.

ale, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme