Masakr na gymnáziu v Erfurtu: 18 mrtvých

Německo je v šoku. Celkem 17 obětí si vyžádalo řádění šíleného střelce na gymnáziu v Erfurtu na východě země. Útočník vnikl do budovy před polednem a podle informací německé policie tam zastřelil 14 učitelů, dvě studentky a policistu. Devatenáctiletý mladík, bývalý student školy, poté spáchal sebevraždu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policejní komando | Zdroj: ČTK

Krátce po jedenácté hodině zalarmoval policii školník, který informoval o tom, že se na Guttenbergově gymnáziu střílí. Před vchodem ležely dvě mrtvoly. Šílenec okamžitě spustil na policisty střelbu, přičemž jednoho z nich zastřelil. Ostatní se stáhli a na pomoc přivolali speciální jednotky, které celou budovu obklíčily. Po vstupu do školy se jim naskytl hrůzostrašný obraz. Na chodbách, ve třídách a na toaletách všude ležely mrtvoly. Když se elitní komando blížilo k útočníkovi, mladík se zastřelil.

Okolnosti incidentu byly dlouho nejasné. Původní informace hovořily o dvou pachatelích. Mluvčí policie v Erfurtu Manfred Grube potvrdil, že devatenáctiletý vrah byl žákem školy. "Jedná se o studenta, který byl vyloučen ze školy před několika týdny či měsíci, nejsme si úplně jisti kdy," řekl. Proto se jako motiv jeho činu nejčastěji uvádí pomsta učitelům za to, že jej nepřipustili k maturitám, které na gymnáziu právě probíhají.

Podle svědků vytáhl student během testu z matematiky brokovnici a pistoli a začal střílet. Žáci vypověděli, že se šílenec oblékl celý do černého a měl i černou maskovací čepici. Některé zdroje také uvádějí, že se zabarikádoval ve třídě a rukojmím se podařilo na okno třídy nalepit list papíru s jediným slovem - pomoc. Většinu studentů se podařilo evakuovat, řada z nich utrpěla šok a skončila v místní nemocnici. Incident se odehrál ve stejný den, kdy se mělo v německém parlamentu jednat o zpřísnění kontroly zbraní.

Obyvatelé durynské metropole přicházeli večer ke gymnáziu položit kytice za povražděné. Mezi zažehlými svíčkami stojí cedule s otázkou "Proč?". Spolkový kancléř Gerhard Schröder prohlásil, že tento hrůzný čin ho doslova vyvedl z míry. Celé Německo cítí s pozůstalými obětí, vyjádřil Schröder mínění celého národa.

Ministerský předseda Durynska Bernhard Vogel označil události na Gettenbergově gymnáziu označil za nejstrašnější zločin od sjednocení Německa a nejhrůznější čin v dějinách poválečného německého školství. Při zahájení výuky v pondělí uctí památku obětí na všech školách minutou ticha.

Tragický incident v Erfurtu nemá ve spolkové republice Durynsko obdoby. Ve světě ale nejsou útoky na školách v posledních letech ojedinělé. K podobnému případu došlo před šesti lety ve skotském městě Dunblane, kde šílenec zastřelil v základní škole 16 dětí a jednoho učitele. Ve Spojených státech zabili před třemi lety dva studenti 12 svých spolužáků a učitele. Incident se udál na střední škole v Littletonu v Coloradu. Podobný případ se stal i na střední škole v Johnsboro v Arkanssasu, kde dva žáci ve věku 11 a 13 let smrtelně zranili čtyři děti a učitele.

Dnešní neštěstí v Erfurtu není ani jediným tohoto druhu, které se stalo v Německu. V únoru zastřelil student vyloučený z obchodní školy tři lidi a před třemi lety pobodal patnáctiletý student svého učitele na základě sázky o 500 dolarů mezi spolužáky, že nebude schopen takového činu.

Jan Šmíd, Marika Táborská, Martin Hromádka, Ján Šmihula, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme