Masakr v belgickém Lutychu má 6 obětí, včetně útočníka

Masakr v belgickém Lutychu nepřežilo šest lidí, zraněno je údajně 123 lidí. Mezi oběťmi je pachatel atentátu, dva náctiletí mladíci a důchodkyně. Původní zprávy hovořily o třech útočnících, kteří se měli pokusit o útěk z budovy soudu. To se ale nepotvrdilo. Policie centrum města, kde došlo k útoku, uzavřela, na místě tragédie jsou i pyrotechnici. Ministerstvo vnitra už ale vyloučilo, že šlo o teoristický útok.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrum belgického Lutychu po útoku

Centrum belgického Lutychu po útoku | Zdroj: ČTK

Zemřelo již šest lidí, včetně útočníka. Zraněných osob je v Lutychu 123. Žádný Čech mezi zraněnými není. Záchranáři je ošetřili přímo před justičním palácem, před kterým k útoku došlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v belgickém Lutychu sledoval pro Odpolední Radiožurnál Robert Mikoláš

Raněné odvážely sanitky do nemocnic celé odpoledne. Na pomoc vyrazily i sanitní vozy ze sousedního Nizozemska. Centrum města je uzavřeno, mnozí lidé se stále ukrývají uvnitř obchodů a dalších budov. Situaci ze vzduchu monitorují helikoptéry a oblast prohledávají pyrotechnici.

Pachatelé byli údajně tři. Jeden se prý zastřelil, druhého policie dopadla a poslední se podle belgických médií zabarikádoval v justičním paláci. Mělo jít o muže, kteří se pokusili o útěk právě ze soudní budovy. Tyto zprávy se ale nakonec nepotvrdily. Policie sice na místě útoku zadržela jednoho muže, s atentátem to ale nesouviselo.

ČTĚTE TAKÉ: Při atentátu v Belgii zemřeli dva lidé, několik desítek je zraněno

Jediného mrtvého atentátníka identifikovala policie jako dvaatřicetiletého Nordina Amraniho, už dříve trestaného kvůli obchodu s drogami a zbraněmi 58 měsíci vězení. Amrani byl údajně ve vězení i za mravnostní delikty. Policie u něj už dříve objevila 10 samopalů, 9 tisíc nábojů i protitankovou střelu. Podle zpravodaje ČRo v Belgii Pavla Nováka je zvláštní, že Amrani, který měl takový arzenál a justiční orgány o tom věděly, nebyl pod větším dohledem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem večerních Ozvěn dne byl zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák

Část trestu si odpykal, dnes se údajně měl dostavit na policejní stanici. Není jasné, zda Amrani spáchal sebevraždu, jak tvrdí média, nebo ho zneškodnili policisté. Mohla ho zasáhnout i střepina granátu.

Amrani použil oslepující granáty a samopal kalašnikov. Nejprve hodil několik granátů směrem k zastávce, kde lidé čekali na autobus, poté začal do kolemjdoucích lidí pálit ze samopalu. Na náměstí svatého Lamberta zaplněného lidmi vypukla panika. Lidé se snažili co nejrychleji dostat z dosahu střelce, schovávali se v okolních obchodech a pak i v muzeu.

Stánky vánočních trhů na náměstí byly kvůli silnému větru zavřené. Na místě se ale nachází obchodní galerie, střední škola, úřady a zmíněný justiční palác. V půl jedné odpoledne, kdy se tragédie stala, tak bylo na náměstí hodně lidí. Nejvíce zraněných je právě mezi středoškoláky, kteří vycházeli po předvánočních zkouškách ze škol. Dva se stali jsou mezi oběťmi útoku.

"Viděli jsme čtyři exploze granátů, střelec byl na střeše domu u náměstí svatého Lamberta a pálil do lidí. Házel granáty a střílel z kalašnikova. Sám nakonec spáchal sebevraždu," popsal pro BBC dramatické okamžiky útoku jeden z místních novinářů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další informace zjišťoval pro pořad Stalo se dnes zpravodaj ČRo v Bruselu Pavel Novák

Na různých místech Lutychu policie našla další podezřelé balíčky, které mohou ukrývat výbušniny. Bezpečnostní jednotky také objevily Amraniho vůz s nevybuchlými trhavinami.

Situace v centru belgického Lutychu se po dramatickém granátovém útoku uklidnila. Policie tvrdí, že ji má pod kontrolou. Na místo neštěstí se osobně vydal i belgický premiér.

Představitelé ministerstva vnitra vyloučili, že by šlo o teroristický útok. Podle zahraničně-politického komentátora Milana Slezáka je to ale zvláštní, protože jméno útočníka naznačuje arabský původ.

Motiv pachatele zatím není znám, nešlo prý ale o pokus osvobodit vězně. Podle dostupných informací Amrani nikdy neměl žádné styky s organizovanými teroristy, a nevykazoval ani známky psychické lability.

Spekuluje se o tom, že čin byl pomstou za stíhání jedné muslimské rodiny za "vraždu kvůli cti". Podle Slezáka atentát vypadá jako individuální akce psychopata, podobně jako v případě Anderse Breivika. Ten v červenci postřílel na ostrově Utöya v Norsku 77 lidí.

Při atentátu v Belgii zemřeli nejméně čtyři lidé, šest desítek zraněno

Pavel Novák, Robert Mikoláš, Milan Slezák, Eva Presová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme