Masakr ve svatební síni - pět mrtvých

Pět osob zabil v severoizraelském městě Hadera palestinský ozbrojenec, který zahájil palbu ve svatební síni. Několik dalších lidí utrpělo zranění. K incidentu došlo jen pár hodin poté, co izraelští vojáci při přestřelce usmrtili příslušníka ozbrojené složky Arafatova hnutí Fatah. V odvetě za masakr izraelská letadla v noci na dnešek zaútočila na budovy palestinských bezpečnostních sil v Tulkarmu na západním břehu Jordánu. Ráno podle palestinských zdrojů proniklo do autonomního palestinského města Ramalláhu přes 20 izraelských tanků a obrněných vozidel, které jedou k hlavnímu stanu šéfa palestinské správy Jásira Arafata.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zraněný izraelský voják | Zdroj: ČTK

Palestinský atentátník střílel do účastníků židovské slavnosti z automatické pušky M-16. Pět lidí zabil a nejméně dvacet jich zranil. Poté se ho podařilo zlikvidovat, ještě než mohl odpálit granát, který měl u sebe. Izrael z odpovědnosti za atentát obvinil palestinské úřady a pohrozil jim "lekcí, na kterou nezapomenou".

Armáda také zatkla jednoho z vysokých důstojníků palestinské tajné služby. Lidová fronta pro osvobození Palestiny navíc vydala prohlášení, podle kterého zahájí atentáty na vysoké představitele palestinské bezpečnosti, pokud autonomie okamžitě nepropustí generálního tajemníka této organizace Ahmada Saadáta.

Izraelská armáda se možná bude muset vrátit na ta území západního břehu Jordánu a pásma Gazy, ze kterých se dosud stáhla na základě dohod z Osla. Prohlásil to zástupce náčelníka generálního štábu izraelských ozbrojených sil Moše Jalon. Podle Jalona má prezident autonomie Jásir Arafat ze strategického hlediska situaci na palestinských územích pod kontrolou a je tedy odpovědný za útoky palestinských radikálních organizací.

Kateřina Pospíšilová, Jaromír Janev, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme