Maskot Wenlock nosí jméno na počest olympiád v Anglii. Pořádaly se od roku 1850

Za otce moderního olympismu považují prakticky po celém světě Pierra de Coubertina. Většinou jen v Británii ale vědí, že už před narozením slavného barona uspořádali ve střední Anglii vlastní moderní olympijské hry. Na jejich počest se taky maskot londýnských her jmenuje Wenlock.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maskot olympijských her v Londýně - Wenlock | Foto: Jiří Hošek

Je asi 15 nebo 16 stupňů, poměrně hustě prší a skupina náctiletých hráčů pozemního hokeje dává úplně všechno do zápasu, který právě skončil.

„Já prostě obecně ráda sportuju. Je ale fakt, že londýnská olympiáda představuje extra inspiraci, je to vzrušující podnik,“ říká čtrnáctiletá Grace Flynnová, která hraje ve smíšeném týmu pozemních hokejistů spolu s bratrem Leonem.

Jsme ve střední Anglii v městečku Much Wenlock nedaleko Birminghamu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olympijský deník Jiřího Hoška z Much Wenlocku na Radiožurnálu

„Coubertina pozval do Much Wenlocku v roce 1890 dr. William Penny Brookes – hlavní britský průkopník sportu na školách. Na baronovu počest uspořádal mimo termín speciální wenlocké olympijské hry. Coubertin tak byl svědkem procesí, medailového ceremoniálu, přísahy sportovců – zkrátka věcí, které známe ze současných her,“ vypočítává muchwenlocký archivář Chris Cannon.

V Much Wenlocku se moderní hry pořádaly už od roku 1850. Kromě klasických atletických disciplín se soutěžilo třeba v aritmetice, pletení nebo šplhu na kluzké tyči.

Dnes jsou wenlocké hry sportovní akcí pro mladé i starší, domácí i cizince. Celé městečko se navíc promění v jeden velký jarmark.

„Hodně populární je šerm, ale sportovní jedničkou je asi atletika. Velký zájem je taky o drezuru, kterou pomáhám organizovat,“ říká šestnáctiletý Danny Budd, jeden z dobrovolníků, bez nichž by ani wenlocké, ani londýnské hry nebylo možné uspořádat.

Ulice Wenlocku | Foto: Jiří Hošek

„Když pro maskota her vybrali jméno Wenlock, začali se k nám sjíždět lidé z celého světa, aby se podívali, jak to u nás vypadá. Tak jim vyprávíme příběh Williama Pennyho Brookese a opravdu nemáme problém s tím lákat nové účastníky našich her,“ uvádí předseda Wenlocké olympijské společnosti Simon MacVicker.

Mimochodem čestným prezidentem je od loňského roku slavný trojskokan Jonathan Edwards.

Olympijský vizionář William Penny Brookes, který dostal olympijskou myšlenku z místní na celobritskou úroveň, se mezinárodního naplnění svého snu nedočkal. Zemřel pouhé čtyři měsíce před prvními moderními olympijskými hrami v Aténách v roce 1896. Jeho odkaz žije i díky maskotovi londýnské olympiády dál.

Jiří Hošek, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme