Masový hrob v Tripolisu nemusí být jediný, pohřešuje se 6000 Libyjců

Pozůstalí po obětech teroru svrženého libyjského vládce Muammara Kaddáfího konečně nacházejí své příbuzné. Jejich těla spočívají v masovém hrobě v okolí tripoliské věznice Abú Salím. Podobných hrobů může být v Libyi více, za vlády Kaddáfího totiž zmizelo nejméně 6000 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Můž sbírá ostatky nalezené v masovém hrobě politických vězňů v libyjském Tripolisu | Zdroj: Reuters

V masovém hrobu, jehož nález v neděli oznámily libyjské úřady a televize Al Džazíra, se nachází asi 1270 těl. Jsou to oběti masakru po vzpouře v roce 1996. Tehdy dozorci postříleli nebo granáty zabili všechny vězně, kteří protestovali proti špatným podmínkám ve věznici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o masovém hrobě v tripoliské věznici přinesl v Odpoledním Radiožurnálu Martin Dorazín

Ve věznici byli pouze političtí vězni, nebyli tam žádní zločinci odsouzení za jiné činy. Budova je nyní otevřená, protože všichni vězni, kteří tam byli, už jsou na svobodě. Na místo přicházejí pozůstalí a hledají své blízké. Zřejmě budou muset jít na analýzu DNA, aby se zjistilo, kdo přesně v těch hrobech leží.

Podle zpravodaje Radiožurnálu Martina Dorazína, který věznici nedávno navštívil, nic nenaznačovalo, že by se v místě mohlo skrývat přes tisíc lidských těl.

„Věznice je poměrně moderní, velmi dobře vybavená a udržovaná. Venku v okolí nízkých budov věznice byly pečlivě zastřižené a udržované trávníky a keře. Vůbec nic nenasvědčovalo tomu, že tam mohl být masový hrob,“ popisuje Martin Dorazín.

K bývalé věznici přicházejí pozůstalí a hledají své blízké | Foto: Reuters

Kaddáfí a jeho lidé samozřejmě nechtěli vytvořit pohřbením vězňů na jiném místě kult mučedníků, aby se tam neshromažďovali lidé.

Dá se proto očekávat, že se v Libyi najdou i další masové hroby. „Po celé Libyi visí ve městech na náměstích plakáty, fotografie a seznamy lidí, kteří zmizeli v období hrůzovlády Muammara Kaddáfího. Počet lidí, o jejichž osudu se neví, se odhaduje na 6000,“ dodává Dorazín.

Všechny oběti se však určitě nalézt nepodaří. Například ve městě Misuráta házel Kaddáfí odpůrce režimu rovnou do pecí v tamní ocelárně.


Zvětšit mapu

Martin Dorazín, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme