Pobouření ve Varšavě. Netanjahu měl Poláky obvinit z pomáhání nacistům zabíjet Židy

Polsko vážně zvažuje, že zruší příští týden cestu premiéra Mateusze Morawieckého na summit visegrádské čtyřky (V4) v Izraeli, uvedl server Onet.pl s odvoláním na úvahy izraelských novinářů o důsledcích výroků izraelského premiéra. Benjamin Netanjahu šokoval polské hostitele údajným vyjádřením ve Varšavě, že Poláci za druhé světové války pomáhali nacistům zabíjet Židy.

Tento článek je více než rok starý.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benjamin Netanjahu

Benjamin Netanjahu | Foto: Ronen Zvulun | Zdroj: Reuters

Polský prezident Andrzej Duda již nabídl pro přenesení schůzky premiérů V4, tedy Česka, Maďarska, Slovenska a Polska, do své rezidence. Summit Izraele s V4 se má v Jeruzalému konat 18. a 19. února.

Přeřekla jsem se, omluvila se americká moderátorka za srovnání polského a nacistického režimu

Číst článek

„Pokud vyjádření premiéra Netanjahua zněla tak, jak podávají média, jsem připraven poskytnout zámeček ve Visle pro setkání premiérů. Izrael za této situace není dobrým místem k setkání, navzdory předchozím ujednáním,“ napsal prezident Andrzej Duda na soukromém profilu na twitteru. Slezské město Visla se nachází na jihu Polska, u hranic s Českem a Slovenskem.

‚Známý fakt‘

Netanjahu, který se ve Varšavě zúčastnil konference o Blízkém východu, se podle serveru  Haarec vyjadřoval v souvislosti s diplomatickou krizí, kterou nedávno vyvolal polský zákon, hrozící až tříletým vězením za připisování polskému národu spoluviny za nacistické zločiny. Kvůli pobouření Izraele a USA byly tresty nakonec vypuštěny za zákona a Netanjahu ve Varšavě prý uvedl, že neví o nikom, kdo by byl souzen za tvrzení, že Poláci kolaborovali s nacisty. Podle listu The Jerusalem Post premiér řekl, že Poláci za války pomáhali Němcům zabíjet Židy a že je to známý fakt.

„Slova o spolupráci polského národa s německými pachateli holokaustu jsou lží,“ zareagoval místopředseda polské vlády Jaroslaw Gowin a Netanjahuova vyjádření podle Onetu označil za nepřijatelná. Mluvčí vládní strany Beata Mazurek avizovala, že k odpovědnosti za holokaust se v nejbližší době vyjádří usnesením polští poslanci.

Je potřeba bojovat s Židy a osvobodit od nich zemi, křičel před branou Osvětimi polský nacionalista

Číst článek

Obrana Izraele

Kvůli tvrzení listu Jerusalem Post se na šéfa zahraničního odboru kanceláře šéfa polského kabinetu obrátila velvyslankyně Izraele ve Varšavě Anna Azariová. „Prosím, vyřiďte úřadu premiéra Morawieckého, že informace Jerusalem Post o výroku premiéra Netanjahua jsou nepravdivé. Byla jsem na premiérově brífinku a neříkal, že polský národ kolaboroval s nacisty, ale jen to, že nikdo nemusel k soudu za to, že se zmiňoval o Polácích, kteří s nimi spolupracovali,“ napsala velvyslankyně ve zprávě, již kancelář premiéra dala k dispozici polské agentuře PAP.

Dodala, že v této souvislosti Netanjahu nemluvil o „polském národu“ a že předseda vlády „netrpělivě čeká na setkání s premiérem Morawieckým příští týden“.

Konflikt o historii

Opoziční list Gazeta Wyborcza si klade otázku, zda se znovu rozpoutá konflikt s Izraelem o historii, který se již zdál být zažehnán. „Zdálo se, že Netanjahu bude usilovat o co nejlepší vztahy s Varšavou. Polsko vždy stálo na straně Izraele a bránilo jej na půdě Evropské unie. Netanjahuova slova ale mohou znamenat, že se konflikt o dějiny znovu rozhoří,“ napsal list. Připomněl, že Netanjahu, obviňovaný z korupce, nemá jisté, že se po volbách udrží u moci, a tak se mohl slovy o polské kolaboraci obracet na pravicové voliče.

Podle listu jde ale o úder, který zasáhl i premiéra Mateusze Morawieckého a ministra zahraničí Jacka Czaputowicze. Sotva se totiž dá tvrdit, že by uspěli ve snaze dohodnout se s Izraelem, a sotva lze za úspěch považovat konferenci o Blízkém východu, když kuloárech zní tak vážná obvinění. A k tomu ještě americký ministr zahraničí Mike Pompeo vyzval Polsko, aby urovnalo spory ohledně reprivatizace někdejšího židovského majetku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme