Zápach spáleniny a respirátory. Z nejpostiženější řecké obce zmizela zničená auta, zůstává prach a mour

Obec Mati východně od Athén se stala symbolem tragických požárů, které na začátku týdne zachvátily okolí řecké metropole. Právě v Mati zemřela velká část ze zatím 85 potvrzených obětí. Někteří doma, jiní při pokusu o útěk. Plameny sice už uhasly, zůstaly po nich ale celé zničené ulice a práce záchranářů rozhodně není u konce. Na místě je zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Matěj Štýs.

Od zpravodaje z místa Mati (Řecko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z ulic sice zmizela většina ohořelých aut, která byla v televizních záběrech asi nejzřetelnější známkou zkázy, stopy požáru jsou ale na místě stále viditelné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Matěj Štýs popisuje podmínky v řecké obci Mati zasažené požárem

Ve vzduchu je i po několika dnech cítit pach spáleniny. Všude po zemi je černých prach, mour, kvůli kterému lidé musí nosit respirátory.

Z místních obyvatel na místě zůstávají hlavně ti, kterým zůstaly domy v celku. Největší nápor, do kterého se zapojily i štáby z celého světa, už opadl, stále jsou ale v oblasti vidět kamery a přenosové vozy.

Nepřehlédnutelné jsou i desítky hasičských aut i přítomnost policie a armády, která má předcházet případnému rabování.

Řecká vláda má vážné podezření, že ničivý požár, který v oblasti východně od Atén usmrtil 85 lidí, byl založen úmyslně.

„Závažné informace nás vedly k tomu, abychom zahájili vyšetřování“ případného trestného činu, který mohl stát za pondělním požárem, jenž zdevastoval pobřežní oblast kolem obce Mati východně od Atén, prohlásil Toskas na tiskové konferenci.

Vedra a sucho v Evropě vedla k rozsáhlým požárům. Oheň pustoší také Švédsko. Vlna veder se dokonce nevyhnula ani oblastem za polárním kruhem, kde teploty rovněž překračují 30 stupňů Celsia.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme