Matky v Chile pěstují konopí, aby pomohly svým dětem s epilepsií

„Máma pěstuje“ – tak se jmenuje nový spolek matek v Chile, které se pustily do pěstování konopí. Nechtějí ale zbohatnout na drogách. Riskují až 15 let vězení proto, aby pomohly svým dětem, které trpí epilepsií, na kterou běžné léky nezabírají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

konopí

konopí | Foto: Fotobanka Stock Exchange

„Moje dcera má vážnou formu epilepsie, léky neúčinkovaly, protože se u dětí dají použít jen v omezených dávkách. Nechtěla jsem ji nechat operovat, protože až bude starší, mohla by mít ještě daleko horší problémy,“ popisuje onemocnění své sedmileté dcery Paulina Bobadillová, zakladatelka skupiny Mama Cultiva, čili Máma pěstuje.

Tato chilská organizace sdružuje asi stovku rodičů, které spojuje to, že se rozhodli podávat svým dětem výtažek z marihuany, aby jim ulevili od záchvatů epilepsie. Inspiroval je příběh osmileté Charlotty Figiové z amerického Colorada.

Přehrát

00:00 / 00:00

O skupině matek v Chile, které pěstují konopí na pomoc svým dětem s epilepsií, informuje Ondřej Himmer

„Říkala jsem si, že by pro ni bylo lepší, aby někdy v noci v klidu zemřela. Těžko se to přiznává, ale opravdu jsem si myslela, že by to bylo lepší, než aby musela každých 30 minut procházet záchvatem. Měla asi 300 velkých záchvatů týdně, ale po týdnu léčby to kleslo na nulu. A od té doby ani jeden záchvat,“ říká Charlottina matka.

Po letech marné léčby standardními prostředky začala své dceři dávat olej, který obsahuje kanabidiol. To je jedna z látek obsažených v konopí, ale ne ta psychoaktivní, kvůli které se marihuana kouří. Po zveřejnění jejich příběhu řada rodičů v podobné situaci sáhla – a obvykle s úspěchem – po stejné léčbě. A stejně se zachovaly i matky v Chile

„Vzala jsem auto a nazdařbůh jsem jela do Santiaga na kliniku, aby mi pomohli. Ale oni pro mě nic neměli. Už jsem říkala, takhle to dál nejde. Cokoli jsem udělala, bylo to ještě horší,“ vzpomíná Paulina Bobadillová. Její dcera se sice záchvatů úplně nezbavila, jejich četnost ale výrazně poklesla.

Přestože o tomto tématu mohla otevřeně hovořit v chilské televizi, a přestože konzumace konopí jako drogy je v Chile legální, za pěstování rostlin může jít až na 15 let za mříže. Jak ale říká, vězení se nebojí – horší je pro ni myšlenka, že by úřady mohly její dceři léčivé konopí odebrat.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme