Italský prezident rozpustil parlament a otevřel tak cestu k novým volbám

Italský prezident Sergio Mattarella rozpustil parlament. Zahájil tak proces ke spuštění nových voleb. Ty po dohodě s vládou vyhlásil na 4. března 2018. Samotné rozpuštění parlamentu je ukotvené v ústavě - prezident musí mandát parlamentu ukončit, aby umožnil další volby.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský prezident Sergio Mattarella | Foto: Reuters

Nové volby se uskuteční už podle nového volebního zákona, který v říjnu schválil italský parlament. Zákon kombinuje prvky poměrného a většinového zastoupení. Nový volební systém je ze dvou třetin poměrný a z jedné třetiny většinový. Rovněž sladí odlišné normy, jež dosud platily pro Poslaneckou sněmovnu a Senát. Zákon dále podporuje vznik volebních koalic.

Strach a nerealistické sliby

Gentiloni ve čtvrtek zhodnotil roční působení svého středolevého kabinetu a slíbil, že zůstane v úřadu v zájmu zajištění kontinuity, dokud nebude ustavena nová vláda. Na tradiční tiskové konferenci pořádané ke konci roku premiér vyzval politické strany, aby v nadcházejících volbách nešířily strach a nečinily nerealistické sliby. Řekl také, že Itálie by měla být připravena čelit nestabilitě, ale neměla by se jí obávat. Poznamenal, že nestabilita je dnes běžná v mnoha evropských zemích.

Renziho v čele Itálie střídá Gentiloni. Prezident ho pověřil sestavením vlády

Číst článek

Předvolební průzkumy podle agentury Reuters naznačují, že by volby mohly skončit patem. V čele průzkumů je se zhruba 28 procenty protisystémové Hnutí pěti hvězd, následované vládní Demokratickou stranou, jejímž členem je i premiér Gentiloni. Stranu nyní podporuje přibližně 23 procent Italů.

Většinu křesel v parlamentu by však nyní obsadila konzervativní aliance sestávající ze strany Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho, pravicové Ligy Severu a strany Bratři Itálie.

Václav Jabůrek, Marie Štenglová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme