Salvini představuje pro Evropskou unii zatím největší hrozbu, myslí si komentátor Financial Times

Evropská unie čelí dvěma existenčním hrozbám: první z nich představuje americký prezident Donald Trump, druhou Matteo Salvini, šéf italské krajně pravicové Ligy, soudí komentátor listu Financial Times Wolfgang Münchau.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský ministr vnitra Matteo Salvini | Foto: Remo Casilli | Zdroj: Reuters

Ohrožení ze strany amerického prezidenta je zjevné, přímé a brutální. USA na evropské automobily patrně uvalí cla. EU doplácí za svou nadměrnou závislost na Spojených státech, které vstřebají evropský vývozní přebytek a podílejí se na vnější bezpečnosti EU.

Ohrožení, které představuje Salvini, nemusí být tak zjevné, ale o to je silnější. Od té doby, co vstoupil do vládní koalice s protestním Hnutím pěti hvězd (M5S), učinil Salvini dvě mazaná politická rozhodnutí: nejprve přestal mluvit o italexitu a posléze začal svůj post ministra vnitra využívat s ohromným úspěchem jako hlásnou troubu.

Hodný a zlý polda

Vztahy mezi Itálií a Francií se kvůli příjímání uprchlíků vyostřují

Číst článek

Itálie hraje s unií hru na hodného a zlého policistu. Tím zlým je Salvini, hodný zase premiér Giuseppe Conte. Ten neuzavřel s Evropskou radou ohledně migrace dobrý obchod – z toho, co si přál prosadit, přijala pouze pár nepodstatných opatření. EU se sama zavázala k vytvoření uprchlických táborů uvnitř svých vnějších hranic a bude věnovat více zdrojů na ochranu unijní periferie. Záchrana migrantů ve Středomoří nebude pro lodě nevládních organizací už snadná.

Contemu se ale nepodařilo prosadit zásadní požadavek Říma – reformu dublinského systému, pravidel, která zodpovědnost za uprchlíka připisují prvnímu unijnímu státu, kam dotyčný vstoupil. Salvini podle všeho očekávání na výsledek summitu reagoval s nedůvěrou. Krize nepominula. Všechna nesnadná rozhodnutí ohledně migrace unii teprve čekají.

To je ovšem živná půda pro evropské populisty. Jedním z důvodů, proč se rebelie řecké levice v roce 2015 proti vedení unie nezdařila, byl nedostatek spojenců. Pravicoví populisté mají docela jinou strategii. Vytvářejí aliance uvnitř EU. Chtějí ovládnout unijní instituce a rozložit EU zevnitř. Salvini upírá zrak na volby do Evropského parlamentu, které se konají příští rok, a má v tomto ohledu dobré vyhlídky.

Je možné, že nynější hlavní středolevé a středopravé skupiny v EP smetou dva vyzyvatelé. Jedním z nich by mohlo být nové proevropské liberální uskupení kolem francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Druhým pak rozmanitá skupina populistů a nacionalistů. Tyto dvě politické síly by mohly převzít kontrolu nad pravým středem, Evropskou lidovou stranou, anebo se mohou sloučit do nové evropské strany. Buď jak buď, najdou si cestu k prosazení svých zájmů.

‚Dohodli jsme se.‘ Merkelová po čtyřhodinovém jednání zažehnala spor s ministrem vnitra o migraci

Číst článek

Rozdílné zájmy nacionalistů

Mnohdy zaznívá argument, že italští, rakouští a bavorští nacionalisté mají nesourodé zájmy. Němci chtějí posílat běžence zpět do Itálie. Italové chtějí ty své přehrát na Německo. Rakousko si nepřeje, aby se uprchlíci pohybovali jakýmkoli z těchto směrů.

Odkazování na neslučitelné zájmy ale pomíjí důležitější fakt – populisty spojuje jedno přání: chtějí evropskou agendu znovu převést do kompetence jednotlivých států. To může nastat dvěma způsoby. Buďto vyhrají volby do EP, čímž získají vliv na to, kdo se stane budoucím předsedou Evropské komise, a dostanou se k mocenským pákám evropských institucí. Anebo evropští centristé kapitulují a odsouhlasí částečné převedení migrační politiky do kompetence jednotlivých států.

Lze očekávat, že Itálie se Salvinim, který ze zadního sedadla kritizuje řízení unie, nabude asertivity i v dalších oblastech a napadne francouzsko-německou převahu ve všech oblastech unijní politiky. V minulosti se Itálie řídila strachem z izolace. Země mnohdy souhlasila s nařízeními, která šla proti jejímu národnímu zájmu.

Dvě unijní krize

‚Přistěhovalci jsou zde vítáni.‘ Proti rozdělování rodin demonstrovaly u amerického Senátu stovky lidí

Číst článek

Salvini je vážným ohrožením současného vedení unie, protože nemá strach. Je to první moderní italský politik, který nemá potřebu cítit se v Bruselu a Davosu jako mezi přáteli. Zatímco si zkušenější unijní lídři podmanili relativně nezkušeného premiéra Conteho, ve skutečnosti může Salvini s koalicí s M5S kdykoli skoncovat. Pravděpodobně ale počká, jak příští rok dopadnou volby do Evropského parlamentu.

Nezapomínejme, že Itálie je zemí, v níž se snoubí dvě unijní krize – krize eurozóny i ta migrační. Většina Italů EU stále podporuje, ale euroskepticismus zde narůstá. Unie bude muset obě krize vyřešit, a nikoli je pouze retušovat, jak se stalo minulý týden.

Problémem EU je, že její stabilita vychází z toho, že lidé jako Salvini nebo Trump se nedostanou k moci. Riskuje tím, že se stane Výmarskou republikou našich dní – strukturou, která obstojí pouze v dočasném politickém klimatu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme