Spojenectví nacionalistů. Salvini chce po eurovolbách vytvořit frakci s Alternativou pro Německo

Nacionalistické a protiimigrační strany chtějí před květnovými evropskými volbami spojit síly a po nich v Evropském parlamentu vytvořit společnou frakci. Řekli to v pondělí představitelé stran, které do Milána pozval předseda protiimigrační strany Liga a italský vicepremiér Matteo Salvini. Sešel se se zástupci německé protestní AfD, konzervativní Strany Finů a pravicové Dánské lidové strany, uvedla agentura Reuters.

Milán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůzka nacionalistických a protiimigračních stran v Miláně, na snímku Matteo Salvini, Jörg Meuthen, Olli Kotro a Anders Vistisen | Foto: Alessandro Garofalo | Zdroj: Reuters

„Chceme Evropskou unii a Evropský parlament reformovat, aniž bychom je zničili,“ řekl v pondělí v Miláně novinářům spolupředseda AfD Jörg Meuthen. „Chceme přinést radikální změnu,“ dodal. Zástupcům médiím dále řekl, že jejich frakce v Evropském parlamentu (EP) se bude nazývat Evropská aliance pro lidi a národy a bude v ní nejméně 10 politických stran, jež jsou nyní v jiných skupinách.

Migranti unesli loď, která je zachránila. ‚Itálii uvidí pouze dalekohledem,‘ vzkázal jim Salvini

Číst článek

„Chceme se stát přední evropskou frakcí, tou nejpočetnější,“ konstatoval Salvini. Ten podle agentur pozval zástupce nacionalistických stran ze dvou desítek evropských zemí. Pro zaneprázdněnost účast odřekla šéfka francouzského krajně pravicového Národního sdružení (bývalé Národní fronty) Marine Le Penová, s níž se ale šéf Ligy setkal už v pátek.

Se Salvinim sympatizuje například i maďarský premiér Viktor Orbán, zástupci jeho strany Fidesz ale v pondělí v Miláně chyběli. Evropská lidová strana (EPP), nyní nejsilnější frakce v EP, v březnu pozastavila maďarské vládní straně členství kvůli údajnému porušování zásad právního státu v Maďarsku, a tak se podle médií maďarský premiér zřejmě drží zpátky.

Salvini oznámil, že ve zmiňované Evropská alianci pro lidi a národy bude i francouzské Národní sdružení. Zda v něm zasednou i dvě nejsilnější konzervativní evropské strany - polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) a maďarský Fidesz, není zatím jasné, uvedla agentura Reuters.

Okamura ani Fiala nedorazili

Pozvánku na zahájení kampaně Ligy dostalo i české hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD).

Jeho předseda Tomio Okamura ani místopředseda Radim Fiala se ale akce nemohli zúčastnit, protože mají dlouhodobě naplánovaný jiný program, který nebylo možné přeložit, řekl minulý týden Okamura. Salvini by podle něj ale měl poslat zdravici na plánovaný pražský mítink SPD před evropskými volbami na konci dubna.

Do České republiky zavítá v nadcházejících týdnech podle serveru Euronews i Le Penová, která navštíví také Belgii a Slovensko.

Ideovým základem spojenectví evropských nacionalistických stran je návrat pravomocí z Bruselu jednotlivým členským státům. Ekonomické otázky a sociální politiku ale vnímají rozdílně

Například německá AfD prosazuje svobodu trhu, zatímco francouzské Národního sdružení je pro protekcionismus. Italská Liga a polský PiS se odvolávají na křesťanské základy, kdežto Národního sdružení prosazuje oddělení církve a státu po francouzském vzoru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme