Salvini chce, aby poslanci hlasovali o důvěře vládě. V předčasných volbách by jeho Liga nejspíš vyhrála

Italský vicepremiér a šéf vládní krajně pravicové Ligy Matteo Salvini si přeje, aby parlament co nejdříve hlasoval o důvěře vládě, informovala ve čtvrtek italská média. Zákonodárci a většina Italů mají ale prázdniny. O vládní krizi ve čtvrtek dlouho jednal prezident Sergio Mattarella s premiérem Giuseppem Contem.

Aktualizováno Řím (Aktualizováno: 22:25 8. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italští vicepremiéři Luigi Di Maio z Hnutí pěti hvězd (vlevo) a Matto Salvini z Ligy | Foto: Remo Casilli | Zdroj: Reuters

Série sporů ve vládní koalici Ligy a protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) vyvrcholila ve středu, kdy se M5S neúspěšně pokusilo v parlamentu zarazit výstavbu vysokorychlostní dráhy mezi Turínem a Lyonem (TAV), kterou pokládá za zbytečnou a příliš nákladnou.

Po jednání premiéra s prezidentem Salvini řekl Contemu, že hlasování o TAV jasně ukázalo, že se koalice zhroutila a že si přeje předčasné volby. Ačkoli má italský parlament letní prázdniny, šéf Ligy žádá, aby se kvůli hlasování o důvěře sešel příští týden.

‚Efektivní, ale humánní.‘ Příští šéfka Evropské komise slíbila Itálii pomoc s migrací a novou dohodu

Číst článek

Případné vyvolání předvolební atmosféry v srpnu, kdy má většina Italů dovolenou a v provozu není ani parlament, by bylo nezvyklým a potenciálně riskantním krokem, napsala agentura Reuters a poznamenala, že od války se v Itálii nekonaly volby na podzim. Parlament přitom může rozpustit pouze prezident, kterému by se tento krok mohl podle Reuters příčit, protože v září mají zákonodárci jednat o rozpočtu na příští rok.

„Itálie potřebuje jistotu a odvážné volby,“ uvedla Liga v prohlášení. „Nemá smysl pokračovat, jestliže se každý den něco odmítá, odkládá, blokuje a o všem se dohaduje. Každý den, co takhle uplyne, je ztracený,“ napsala dále protiimigrační strana. Jedinou alternativou k této vládě je vrátit slovo italskému lidu v nových volbách,“ dodala.

Liga si z Itálie ‚dělá legraci‘

Vládní partneři mají podle Ligy rozdílné náhledy na zásadní problémy země - na veřejné stavby, infrastrukturu, hospodářský vývoj a fiskální politiku, autonomii regionů, reformu justice a vztahy s EU.

Facebook po výzvě smazal příspěvky italské vládní strany Liga, které podněcovaly k nenávisti

Číst článek

Premiér Conte o situaci čtyři hodiny jednal s prezidentem Mattarellou. Jejich schůzku ale nenásledovalo oficiální ohlášení vládní krize, nebo premiérova rezignace. Podle agentury ANSA se hovoří o obměně ministrů M5S, s nimiž není Liga spokojená, a pokračování Conteho kabinetu.

Salvini sám podle zdrojů z Ligy o rekonstrukci vlády nestojí. Už dříve pohrozil odchodem z kabinetu, pokud se do rozpočtu na následující rok nedostane jeho plán snížení daní.

„Jsme připraveni, na vládních postech nám ani v nejmenším nezáleží a nikdy nezáleželo,“ reagoval na možnost předčasných voleb předseda M5S Luigi Di Maio. Liga si podle něj „dělá z Itálie legraci“ a Italové se dříve nebo později proti Salvinimu obrátí.

Z předčasných voleb by vítězně vyšla Liga, které by podle různých průzkumů hlas dalo 38 až 40 procent voličů. Volební preference M5S se propadly na 17 procent. Od voleb loni v březnu se volební preference vládních stran takřka identicky obrátily.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme