Salvini chce zakázat vplutí humanitárních lodí do italských vod. Nepůjde o námořní blokádu, tvrdí

Italský ministr vnitra Matteo Salvini oznámil, že připravuje zákaz vstupu do italských výsostných vod pro humanitární lodě, které zachraňují migranty u libyjských břehů. Informovala o tom agentura AFP. „Pracujeme na opatření, která omezí možnost vstoupit do italských (pobřežních) vod,“ konstatoval Salvini, šéf protiimigrační strany Liga.

Řím Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský ministr vnitra Matteo Salvini

Italský ministr vnitra Matteo Salvini | Foto: Remo Casilli | Zdroj: Reuters

Šéf pravicové populistické strany Salvini upřesnil, že nepůjde o „námořní blokádu“, ale o aplikaci „platných zákonů“.

Zdroje z ministerstva agentuře AFP sdělily, že resort ve spolupráci s ministerstvem infrastruktury a dopravy připravuje „standardní proceduru pro případ, že by (k Itálii) plula nějaká další loď neziskové organizace“.

Obžalujte Salviniho za odmítnutí lodi s uprchlíky, doporučil italský tribunál

Číst článek

Zdroje z italského ministerstva vnitra se přitom odvolávají na 83. paragraf zákona, který reguluje vnitrozemskou a námořní plavbu a italský vzdušný prostor.

„Ministerstvo dopravy může omezit, nebo zakázat tranzit či zakotvení obchodních lodí v (italských) teritoriálních vodách z důvodu veřejného pořádku,“ stojí v první části paragrafu. Druhá část uvádí jako důvody takového opatření ochranu životního prostředí a bezpečnost námořní dopravy.

Představitelé obou resortů chtějí zablokovat ty lodě směřující k Itálii, „které podporují nezákonnou migraci a mohou představovat ohrožení národní bezpečnosti“, dodaly resortní zdroje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme