Výbor italského Senátu podržel Salviniho, o vydání kvůli odmítnutí lodi s migranty se rozhodne v březnu

Komise italského Senátu v úterý hlasovala proti vydání vicepremiéra Mattea Salviniho soudu kvůli kauze lodi Diciotti, informuje list La Repubblica. Salvini loni v srpnu odmítl z pozice ministra vnitra nechat vystoupit ze zmíněné lodi italské pobřežní stráže 150 migrantů. Prokuratura v Katánii na východě Sicílie v této souvislosti mluví také o nezákonném zadržení osob a zneužití pravomocí.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský vicepremiéra ministr vnitra Matteo Salvini v italském Senátu (archívní foto) | Foto: Remo Casilli | Zdroj: Reuters

Matteo Salvini je zároveň šéfem protiimigrační strany Liga. V případě procesu mu hrozí až 15 let vězení, celý Senát má o jeho vydání rozhodnout do 24. března.

Obžalujte Salviniho za odmítnutí lodi s uprchlíky, doporučil italský tribunál

Číst článek

Italská média si všímají zejména toho, jak v rámci komise hlasovali zástupci protestního Hnutí pěti hvězd (M5S).

To sice vládne se Salviniho Ligou, ale svůj politický vzestup postavilo mimo jiné na protikorupčním étosu, kritice zavedené politické „kasty“ a tvrzení, že členové vlády a poslanci nemají požívat žádných výhod. M5S od počátku hlásá, že se měla povolit soudní řízení proti politikům.

Všech šest zástupců M5S nicméně hlasovalo proti vydání svého koaličního partnera. Zachovali přitom linii celého hnutí, jehož členové v pondělí o stejné otázce hlasovali na své internetové platformě Rousseau. Na tomto nástroji přímé demokracie se 56 procent členů hnutí postavilo proti vydání Salviniho.

Celý Senát má o věci rozhodnout do 24. března, rozhodnutí komise je pouze doporučením. Koalice Ligy a M5S drží 165 z 320 senátních křesel.

Salvini, který tvrdou protiimigrační politiku prosadil, nejprve tvrdil, že se vydat nechá. Později se začal hájit tím, že jednal ve veřejném zájmu a na senátory apeloval, aby ho nevydávali.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme