Facebook po výzvě smazal příspěvky italské vládní strany Liga, které podněcovaly k nenávisti

Facebook zrušil některé z příspěvků na profilu italské vládní strany Liga, které podle společnosti podněcovaly k nenávisti. Informoval o tom list La Repubblica. Podnět podalo hnutí Cara Italia (Milovaná Itálie), které by se mohlo stát první italskou politickou stranou imigrantů. O reakci krajně pravicové Ligy nebo jejího šéfa Mattea Salviniho italské média neinformovala.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matteo Salvini - šéf vládní strany Ligy | Foto: Alessandro Garofalo | Zdroj: Reuters

Hnutí Cara Itálie založil nyní 44letý novinář Stephen Ogongo původem z Keni. Do Itálie přišel před 25 lety kvůli studiu. Otec dvou dcer dříve učil na Papežské univerzitě Gregoriana. Hnutí Cara Italia nyní na facebooku sleduje 11 tisíc lidí a Ogongo chce jeho prostřednictvím „dát hlas těm, kteří ho nemají“, jsou zklamaní „rasistickou politikou nynější většiny“ a tím, že neprošel zákon ius soli (právo místa).

Salvini zakázal vylodění migrantů z lodě pobřežní stráže, po Evropské unii chce jejich přerozdělení

Číst článek

Tuto právní zásadu, podle níž dítě nabývá státní občanství státu, kde se narodilo, se naposledy pokusila prosadit levicová Demokratická strana v roce 2017.

Orongo v polovině července společnost Facebook prostřednictvím videa vyzval, aby „zablokovala profily Ligy a (jejího šéfa Mattea) Salviniho a uplatnila přitom vlastní politiku, která se staví proti rasismu a podněcování násilí.“

„Tyto profily se staly místem setkávání lidí, kteří otevřeně prosazují sexismus, rasismus, nenávist k imigrantům, uprchlíkům a Romům a dále vůči neziskovým organizacím i dobrovolníkům, kteří provádějí záchranné operace na moři,“ uvádí novinář na videu.

Milé zadostiučinění

„Přezkoumali jsme profil Lega-Salvini Premier,“ což je profil Ligy, odpověděla na podnět společnost Facebook. „A došli jsme k závěru, že některé z obsahů neodpovídají standardům komunity. Tyto konkrétní příspěvky jsme odstranili,“ dodala.

‚Ohrozil moji bezpečnost.‘ Kapitánka lodi Sea-Watch žádá zablokování Salviniho účtů na sociálních sítích

Číst článek

Podle Oronga je to poprvé, co byly v Itálii ze sociálních sítí odstraněny Salviniho příspěvky. „Je to jen drobný signál, ale milé zadostiučinění. Nezastavíme se. Naše kampaň sotva začala a dotáhneme ji do konce. Jde o bezpečnost a demokracii v Itálii,“ řekl novinář italské agentuře Dire.

Salviniho strategií je podle podle něj utváření nepřátel, do kterých se pak „lidé pustí“.

Zablokování sociálních účtů šéfa Ligy soudní cestou žádá i německá kapitánka Carola Racketeová, která je Itálii vyšetřována kvůli porušení zákazu vplout do italských výsostných vod s africkými migranty.

Racketeová na Salviniho podala 12. června trestní oznámení u římské prokuratury. Žádá v něm zablokování Salviniho účtů na sociálních sítích Facebook a Twitter, protože ministr na nich podle ní ohrozil její bezpečnost a podněcoval k nenávisti vůči ní. Ženě uživatelé sociálních sítí vyhrožovali znásilněním a smrtí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme