Obžalujte Salviniho za odmítnutí lodi s uprchlíky, doporučil italský tribunál

Italský zvláštní tribunál ve čtvrtek doporučil zahájit soudní řízení proti ministrovi vnitra Matteu Salvinimu kvůli jeho loňskému odmítnutí nechat vystoupit uprchlíky z lodi na Sicílii. Soud zamítl předchozí doporučení prokurátorů ministra obvinění zprostit. Konečné slovo k tomu, zda Salvini stane před soudem, bude mít Senát. Salvini na twitteru na čtvrteční výrok reagoval slovy, že je šokován. Hrozí mu až patnáctiletý trest.

Řím (Aktualizováno: 21:20 24. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský ministr vnitra Matteo Salvini | Foto: Remo Casilli | Zdroj: Reuters

„Hrozí mi tři až patnáct let vězení za to, že jsem bránil uprchlíkům v nelegálnímu vstupu do Itálie. Nemám slov. Tážu se italského lidu: Mám být nadále ministrem vykonávajícím svá práva a povinnosti, nebo mám požádat ten či onen soud, aby rozhodl o imigrační politice?“ reagoval Salvini.

Ci riprovano.
Rischio da 3 a 15 anni di carcere per aver bloccato gli sbarchi dei clandestini in Italia.
Non ho parole.
Paura? Zero.
Continuerò a lavorare per difendere i confini del mio Paese e la sicurezza degli Italiani!
#iononmollo #Diciotti
LIVE > facebook.com/salviniofficia…

13:09 – 24. 01. 2019

506 2476

Vyšetřování jeho rozhodnutí začalo loni v srpnu a v listopadu justice požádala o zastavení vyšetřování. Salvini byl obviněn z omezování svobody migrantů. Případu se pak ujal speciální tribunál, který se zabývá kauzami spojenými s členy vlády. Ten ve čtvrtek dospěl k závěru, že by Salvini souzen být měl.

Migranty z lodi ve Středozemním moři si rozdělí devět evropských států. Na moři čekali přes dva týdny

Číst článek

Kauza se týká Salviniho rozhodnutí, na jehož základě byla v srpnu na několik dní zadržena na moři loď Diciotti s více než 170 uprchlíky.

Museli na ní strávit více než deset dní a dostali se z ní až 26. srpna v Katánii, když Salvini nakonec přestal jejímu přistání bránit.

Nechal běžence vystoupit, až když se náboženské instituce, Albánie a Irsko uvolily uprchlíky přijmout. Příchozí si pak rozdělilo několik diecézí v Itálii, ale mnoho z nich zmizelo.

Zákaz přijímání lidí

Salvini od té doby ještě přitvrdil a zakázal záchranným plavidlům s běženci přistávat v italských přístavech. Podle něj je třeba, aby se na přijímání podílely další evropské země. „Abych se vyjádřil přesně, svůj názor nezměním ani v nejmenším. Čluny, malé lodě, velké lodě. V Itálii z nich nikdo nevystoupí,“ sdělil Salvini.

Námluvy Salviniho s Kaczyńským. Jejich spojenectví překáží vztah ke Kremlu, cíl ale mají podobný

Číst článek

Jak upozornila agentura Reuters, své odhodlání Salvini brzy otestuje, protože k Itálii míří loď SeaWatch 3 německé humanitární organizace. Nachází se na rozbouřeném moři a na palubě má 47 uprchlíků, které zachránila v sobotu u libyjských břehů.

„Čelíme středomořskému cyklonu, vzácnému jevu, doprovázenému sedmimetrovými vlnami, deštěm a ledovým větrem,“ napsali záchranáři na twitteru a požádali o přijetí.

Salvini: Provokace

Salvini případ označil za „nejnovější provokaci“ s tím, že by loď měla přistát na Maltě. Luigi Di Maio, který je stejně jako Salvini vicepremiérem, je toho názoru, že by loď měla zamířit k Francii.

Itálie od roku 2014 přijala na 650 000 uprchlíků, ale od loňského června, odkdy je u moci nová vláda, se jejich příliv výrazně zpomalil.

Se Salviniho přístupem podle Reuters souhlasí mnoho Italů a podle průzkumů je Salviniho protiimigrační Liga nejpopulárnější stranou v zemi. Opozice ho kritizuje a starosta Palerma nabídl, že jeho město lidi ze SeaWatch 3 přijme.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme