Salvini se s Orbánem shodli na odmítání migrace. Základem Evropy jsou silné národní státy, říkají

Maďarský premiér Viktor Orbán a italský vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini se ve čtvrtek v Budapešti shodli v rázném odmítání migrace. Podle agentury MTI na společné tiskové konferenci zdůraznili nutnost existence silných národních států, ochrany evropské křesťanské kultury a obrany evropských hranic.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský vicepremiér Matteo Salvini při setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. | Foto: kts | Zdroj: Reuters

Podle Orbána jsou se Salvinim oba přesvědčení o tom, že základem silné Evropy jsou silné a úspěšné národní státy. Kontinent musí dávat přednost evropské kultuře založené na křesťanských hodnotách a hranice musejí být chráněné před „invazí migrantů“, prohlásil podle MTI předseda maďarské vlády.

Spojenectví nacionalistů. Salvini chce po eurovolbách vytvořit frakci s Alternativou pro Německo

Číst článek

Oba politici se vzájemně pochválili za snahu hranice Evropy bránit. Orbán ocenil Salviniho úsilí „omezit migraci na moři, jako to Maďarsko dělá na pevnině“. Evropané by podle něj „měli raději poslouchat Itálii a Maďarsko, pokud jde o ochranu hranic, místo francouzského prezidenta Emmanuela Macrona“, napsala MTI.

To, co Evropa potřebuje, není systém rozdělování migrantů, ale spíše Evropa schopná chránit své hranice na moři a na pevnině, přizvukoval Salvini. Maďarsko zákonným způsobem kontroluje osoby, které se do něj pokoušejí vstoupit, řekl rovněž politik, jenž stojí v čele italské protiimigrační strany Liga. Vyzdvihl přitom, že Maďarsko své hranice rychle a účinně zapečetilo.

Salvini tak narážel na vysoký, ostnatým drátem opatřený plot postavený na hranicích se Srbskem, který maďarská vláda dala postavit, aby zabránila nelegálnímu pronikání migrantů do země. Schválila ale také soubor zákonů a dodatků k ústavě, které ztěžují možnost žádat v Maďarsku o azyl.

Alternativa k vedení

Po volbách do Evropského parlamentu, tedy po 26. květnu, by se situace měla podle Salviniho pro Evropu a její národy změnit. „Naším cílem je definovat Evropskou unii a její transformaci a nabídnout alternativy k současnému evropskému vedení,“ řekl italský vicepremiér.

Salvini buduje pro budoucí Evropský parlament alianci pravicových populistických stran a Orbán mu zjevně v tomto úsilí drží palce. V rozhovoru, který ve středu zveřejnil italský deník La Stampa, mimo jiné řekl, že Evropská lidová strana (EPP) musí po volbách s touto aliancí začít spolupracovat.

EPP nyní v europarlamentu tvoří nejsilnější frakci a Orbánova strana Fidesz do ní patří, i když její členství bylo v březnu pozastaveno kvůli obviněním, že porušuje zásady právního státu v Maďarsku. Vedení EPP spolupráci se Salvinim vylučuje.

Orbán na čtvrteční tiskové konferenci v Budapešti podle agentury Reuters řekl, že spojí-li se EPP po volbách s levicovými stranami, bude pro Fidesz těžké najít v ní své místo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme