Zvířata hynou. Na Mauriciu se dobrovolníci snaží zachránit mořský život před ropnou skvrnou

Mauriciu hrozí ničivá ekologická katastrofa. Z lodi MV Wakashio japonské společnost Mitsui O.S.K. Lines, která minulý měsíc uvázla na korálovém útesu u pobřeží ostrova, již uniklo více než 1000 tun paliva. Místní se snaží rozšiřování ropné skvrny v moři zabránit a co nejvíce zmírnit dopad na tamní přírodu. Podle premiéra Pravinda Jugnautha by se ale měli připravit na nejhorší.

Tento článek je více než rok starý.

Port Louis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2020-08-10t151756z_1_200811-220008_per.JPG

Ve vodě dobrovolnící loví i mrtvé úhoře nebo hvězdice | Foto: Dev Ramkhelawon | Zdroj: Reuters

Plavidlo 25. července najelo na korálový útes v Indickém oceánu a jeho posádka byla evakuována. Z lodě pak začalo unikat palivo prasklinou v palivové nádrži.

Ve vodě dobrovolníci loví mrtvé úhoře nebo hvězdice, informovala agentura Reuters. Podle odborníků nehoda posune záchranu korálového útesu o dvě dekády zpět.

Mauricius v pátek vyhlásil stav ekologické nouze. Premiér země uvedl, že ostrovní stát nemá prostředky k vyproštění uvázlého plavidla a požádal o pomoc Francii, která ji přislíbila.

Podle premiéra by se ale ochránci přírody měli připravit na nejhorší. „Je jasné, že loď praskne úplně,“ prohlásil. V plavidlu totiž zbylo ještě asi 2000 tun paliva. To se dobrovolníci snaží postupně odčerpat. Práce jim ale jde velmi pomalu, protože nemají specializované vybavení.

Místní mají navíc pocit, že vláda selhala, když nereagovala dostatečně rychle. Loď byla v písku uvězněna dva týdny, než z ní palivo začalo unikat. Možná ekologická pohroma se tak dala předpokládat a mohla být zastavena včas, upozorňuje server Al Džazíra.

Mauricius je proslulý svým křišťálově průzračným mořem kolem pláží, které byly před propuknutím pandemie nemoci covid-19 velkým lákadlem pro turisty. V jeho vodách žije široká škála ryb a patří mezi vývozce tuňáků.

Dominika Perlínová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme