Papež zakončil cestu po Africe na Mauriciu. ‚Mladí jsou náchylní k novodobému otroctví,‘ řekl při mši

Papež František v pondělí v rámci jednodenní návštěvy ostrovního státu Mauricius odsloužil mši na počest evropského misionáře a vyzval při ní ostrovany, aby svou pozornost obrátili k situaci mladých lidí. V závěru své několikadenní cesty po státech východní Afriky varoval také před nerovností a novými formami otroctví. Informovala o tom agentura Reuters.

Port Luis, Mauricius (Aktualizováno: 14:56 9. 9. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V pondělí papež vedl mši svatou a poobědval s biskupy. „I přes hospodářský růst, který vaše země v posledních desetiletích zaznamenala, tu nejvíce trpí mladí lidé,“ řekl František během mše.

„Trpí kvůli nezaměstnanosti, která činí jejich budoucnost nejistou, a také jim brání věřit tomu, že jsou důležitou součástí vaší historie. Kvůli nejisté budoucnosti se cítí, že jsou na okraji společnosti; činí je to náchylné k novým formám otroctví,“ oslovil papežposluchače.

Papežovu mši na Madagaskaru navštívil milion lidí. ‚Korupce bere naději chudým lidem,‘ prohlásil

Číst článek

Součástí návštěvy je i setkání s mauricijským prezidentem a premiérem. Soukromě František navštíví svatyni Jacqua-Désiré Lavala. Tento blahořečený francouzský kněz působil na ostrově v 19. století jako misionář a jeho odkaz pozitivně vnímají zástupci všech hlavních mauricijských náboženství. K hrobu Lavala putovaly o víkendu tisíce katolíků.

Většinu obyvatel ostrova Mauricius přitom tvoří hinduisté, kterých je asi 49 procent. Zhruba třetina obyvatel jsou katolíci a asi 17 procent tvoří muslimové. Katolíci jsou většinou lidé evropského a afrického původu.

Ostrov Mauricius je velký asi jako čtvrtina Korsiky, ale hustota zalidnění je značně vyšší – žije na něm zhruba 1,3 milionu lidí. Návštěva papeže je velkou událostí nejen pro katolíky. Jak řekl premiér země Pravind Jugnauth, papež František nenavštíví pouze místní katolíky, ale jde o návštěvu celého mauricijského národa v jeho náboženské pestrosti. Přijet by měli věřící také z Reunionu, Seychel nebo Komorských ostrovů.

Tričko s papežem

Papež je v Africe od 4. září. Setkává se s mládeží, představiteli států i občanské společnosti. Papež několik dní pobýval v Mosambiku a na Madagaskaru, v neděli odsloužil mši v madagaskarském Antananarivu. Podle Vatikánu se jí zúčastnil až milion lidí.

Řada z věřících byla oblečená do žluté a bílé, což jsou barvy papežského státu. Někteří šli ke svatému přijímání v tričkách s papežovou podobiznou. Lidé na své místo čekali dlouhé hodiny, někteří dokonce kempovali přes noc ve stanu. Bohoslužbu doprovázel silný vítr, který zvedal prach.

Papež podpořil neprávem očerňované kněze. Reformy kvůli sexuálnímu obtěžování bere dál za nutné

Číst článek

František se v kázání věnoval zejména úplatkářství a klientelismu, které podle něj způsobují, že ti nejchudší se musejí vzdát naděje na lepší život. Výsledkem klientelismu a klanové kultury je podle něj to, že majetek a moc si uzurpuje pouze úzká, vzájemně provázaná skupina lidí. Ostatní pak ztrácejí jakékoli vyhlídky na lepší budoucnost.

Madagaskar patří k nejchudším zemím planety. Podle Světového potravinového programu 90 procent obyvatelstva musí vyjít s příjmem nižším než dva dolary denně. Děti tam běžně trpí podvýživou.

Papež František se snaží létat i do odlehlých částí světa a jeho hlavním poselstvím bývá šíření naděje. To podle Vatikánu spojuje i jeho cestování po Africe. Navštívil už Egypt, Keňu, Ugandu, Středoafrickou republiku a Maroko. V pondělí večer by měl odletět zpět na Madagaskar a následně zamíří do Říma.

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme