Známý ruský novinář zemřel po pádu z okna. 'Sebevražda za zamčenými dveřmi,' tvrdí úřady

V Rusku po pádu z pátého patra zemřel investigativní novinář Maxim Borodin, který mapoval úmrtí ruských žoldnéřů v Sýrii. Podle oficiální vyšetřovací verze pravděpodobně spáchal sebevraždu, Borodinovi kolegové však této verzi nevěří.

Jekatěrinburg (Aktualizováno: 10:38 16. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Investigativní novinář Maxim Borodin na snímku, který zveřejnil na svém facebooku 26. ledna 2018. | Foto: Archiv M. Borodina | Zdroj: Repro Facebook

Dvaatřicetiletého těžce zraněného Borodina našli ve čtvrtek jeho sousedi na chodníku před domem v Jekatěrinburgu, kde novinář bydlel. Borodin byl neprodleně převezen do nemocnice, kde však už nenabyl vědomí a v neděli 15. dubna svým zraněním podlehl. 

Úřady jeho smrt vyšetřují jako sebevraždu. Mluvčí policie ve Sverdlovské oblasti uvedl, že "kriminální povaha věci je nepravděpodobná." Dodal, že vyšetřovatelé nalezli dveře Borodinova bytu zamčené zevnitř a bez známek násilného vniknutí. Uvnitř bytu objevili klíče, ale žádný dopis na rozloučenou, řekl mluvčí podle RFE/RL

Zavraždili mi přítele. Bojoval za věci, kvůli kterým naše vláda zabíjí, říká ruská režisérka

Číst článek

Šéfredaktorka agentury RIA Nový den Polina Rumjancevová však napsala, že Borodinova smrt zřejmě nebyla náhodná a že nevěří, že by si její kolega sáhl na život.

Maxim Borodin působil jako investigativní žurnalista zaměřený na problematiku zločinu a korupce. Nicméně v posledních měsících se intenzivně zabýval působením ruských žoldnéřů v syrské válce. A jako první informoval o smrti desítek Rusů, kteří v Sýrii sloužili v řadách tzv. Vagnerovy soukromé armády. Vojáci zahynuli při americkém bombardování města Dajr az-Zaur na počátku února.

Poslední Borodinův příspěvek na facebooku, 9. dubna 2018:

Maskovaní muži

Krátce po Borodinově smrti oznámil jeho kamarád Vjačeslav Baškov, že se mu Borodin ozval ve čtvrtek v pět ráno a stěžoval si, že jeho dům obklopili maskovaní příslušníci "bezpečnostních sil". Borodin byl podle Baškova znepokojený, ale nejevil známky hysterie ani opilosti. 

Novinář prý Baškova požádal, aby mu sehnal právníka, protože se obával, že jeho byt prohledají. O hodinu později však zavolal znovu s tím, že se spletl a že se podle všeho jedná jenom o cvičení. 

"Pak už jsem mu nevolal, i když jsem čekal, že napíše něco na facebook," uvedl právě na této síti Baškov. "Jenže nenapsal nic a 13. (dubna) média informovala, že Maxima našli pod jeho balkonem a že je na pohotovosti." 

Martin Dorazín, Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme