Mayová bojuje o politické přežití, přišla o šéfy svého úřadu

Britská premiérka Theresa Mayová, která se snaží sestavit vládu, v sobotu přišla o své klíčové spolupracovníky a podle britských médií ji čeká boj o politické přežití. Na své funkce v reakci na výsledek parlamentních voleb rezignovali oba vedoucí její kanceláře Nick Timothy a Fiona Hillová.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiérka Theresa Mayová

Premiérka Theresa Mayová | Foto: Kirsty Wigglesworth | Zdroj: ČTK

Britská premiérka Theresa Mayová, která se snaží sestavit vládu, v sobotu přišla o své klíčové spolupracovníky a podle britských médií ji čeká boj o politické přežití. Na své funkce v reakci na výsledek parlamentních voleb rezignovali oba vedoucí její kanceláře Nick Timothy a Fiona Hillová.

Premiérka nyní pracuje na dohodě o spolupráci se severoirskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP) a na sestavení nové vlády. Zároveň ale podle tisku i její konzervativci pochybují, zda může delší dobu zůstat v čele vlády.

Povolební vývoj v Británii. Začnou jednání o brexitu včas? Mayová i Merkelová věří, že ano

Číst článek

Nick Timothy v sobotu na webových stránkách Konzervativní strany potvrdil, že odchází z čela úřadu kancléřky, čímž na sebe bere spoluodpovědnost za předvolební kampaň, na jejíž programovou část měl dohlížet.

Zvlášť prý lituje toho, že to volebního programu nebyly začleněny limity zvyšujících se výdajů na sociální péči. "Neuspokojivé" výsledky voleb prý nebyly způsobeny poklesem podpory Mayové, ale nečekaným vzestupem podpory labouristům.

Jednání s Bruselem

Britská premiérka předčasné volby prosadila proto, aby před jednáními s Bruselem upevnila svou pozici. Doslova tehdy řekla, že každý hlas pro konzervativce jí posílí, až bude dojednávat podmínky pro Británii s premiéry, prezidenty a kancléři unijních zemí.

Doma teď místo toho čelí výzvám k rezignaci a někteří evropští politici už vyjádřili obavy, že předčasné volby uvrhly jednání o brexitu do nejistoty.

Mayová tvrdí, že se její vláda postará o to, aby jednání s Bruselem začala bez odkladu. Třeba unijní komisař Gunther Oettinger o tom ale pochybuje. Britská premiérka vycházela z toho, že při jednáních o brexitu po volbách už jen uplatní strategii, kterou připravila ještě jako premiérka jednobarevného kabinetu, jenž se obešel bez podpory dalších stran.

Vůdce britských labouristů Jeremy Corbyn | Foto: Reuters

Teď ale možná bude muset hledat konsensus, pokud si chce v Dolní sněmovně zajistit podporu pro legislativu související s brexitem. Kdyby se totiž měla spoléhat jen na unionisty, kteří podle všeho podpoří její vládu, tak by to ke stabilitě a jistotě podle BBC stačit nemuselo.

Demokratická unionistická strana (DUP) je severoirská pravicová strana, která s konzervativci dlouho sdílí skeptický pohled na Evropskou unii. Některými svými pozicemi se ale výrazně liší.

Severoirští unionisté jsou proti potratům a odmítají stejnopohlavní manželství, které se v Británii legalizovalo za vlády premiéra Davida Camerona. Jeden z unionistických poslanců například kategoricky odmítá také existenci klimatických změn.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme