Britská premiérka Mayová oznámila, že má podporu ministrů pro dohodu o brexitu mezi Británií a EU

Britská premiérka Theresa Mayová získala podporu svých ministrů pro připravený text dohody o odchodu Velké Británie z Evropské unie. Předsedkyně vlády to novinářům sdělila po středečním zhruba pětihodinovém mimořádném zasedání kabinetu. Dohoda je podle ní „tou nejlepší, jaké bylo možné dosáhnout“. Po premiérčině projevu zveřejnila Evropská komise návrh dohody o brexitu, který má 585 stran.

Dokumenty Londýn (Aktualizováno: 22:38 14. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

„Kolektivním rozhodnutím kabinetu bylo, že vláda má podpořit návrh dohody o odchodu (Británie z EU),“ uvedla Mayová večer před svým sídlem v Downing Street 10. Podle stanice Sky News byl ale britský kabinet velmi rozdělený a proti připravené dohodě se na středeční jednání postavilo až deset členů vlády.

Britská vláda potvrdila předběžnou dohodu o brexitu. O dalších krocích rozhodne kabinet ve středu

Číst článek

Přijetí dohody s Evropskou unií je podle Mayové „v národním zájmu“ a obsah připravené dohody splňuje „slib referenda“ z června 2016, ve kterém si Britové odhlasovali odchod z evropského bloku. „Toto rozhodnutí chrání pracovní místa a unii,“ uvedla dále Mayová s odkazem na unii čtyř zemí Spojeného království: Anglie, Walesu, Skotska a Severního Irska.

V krátkém projevu dala premiérka jasně najevo, že existovaly jen dvě alternativy: „Volba byla mezi touto dohodou, která nám umožní získat zpět kontrolu a vybudovat lepší budoucnost pro naši zemi, a tím, abychom se vrátili na začátek s další nejednotou, další nejistotou a nesplněním slibu referenda.“

V novém referendu o brexitu by bylo 54 procent Britů proti opuštění Evropské unie, ukázal průzkum

Číst článek

„Pevně věřím, hlavou i srdcem, že toto rozhodnutí je v nejlepším zájmu celého Spojeného království,“ zakončila proslov ministerská předsedkyně.

Ve středu by se podle zpravodaje listu Financial Times měla Mayová sejít ještě s předsedkyní severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) Arlene Fosterovou. Ve čtvrtek by pak měla s prohlášením vystoupit v britském parlamentu.

Bývalý předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage, který byl jednou z hlavních tváří kampaní za brexit před referendem v roce 2016, ve středu v reakci na schválení připravené dohody na twitteru napsal, že „jakýkoli člen kabinetu, který je opravdovým zastáncem brexitu, musí nyní rezignovat, nebo už mu nikdo nebude důvěřovat“. „Toto je nejhorší dohoda v dějinách,“ dodal.

Any cabinet member who is a genuine Brexiteer must now resign or never be trusted again, this is the worst deal in history.

20:29 – 14. 11. 2018

7308 20028

Klíčový mezník

Dojednaný návrh dohody o brexitu je klíčovým krokem na cestě k odchodu Británie z Evropské unie, řekl ve středu večer hlavní brexitový vyjednavač EU Michel Barnier. Návrh, který večer na svém mimořádném zasedání podpořil britský kabinet, už Evropská komise zveřejnila. Dokument má 585 stran a podle Barniera přinese právní jistotu ohledně důsledků brexitu.

Více jak 70 britských podnikatelů žádá v otevřeném dopise referendum o dohodě o brexitu

Číst článek

Návrh například řeší ožehavou otázku režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem a zahrnuje takzvanou „pojistku“ pro zachování volného režimu na severoirské hranici. „Bude zde celní unie platná pro celou Británii, jejíž součástí bude i Severní Irsko; Severní Irsko bude nadále podléhat pravidlům jednotného trhu, což je klíčové pro to, abychom se vyhnuli přísnému hraničnímu režimu,“ uvedl Barnier. „Je to v hospodářském zájmu Severního Irska i Irska,“ dodal.

Barnier však ve svém vyjádření zároveň zdůraznil, že cesta k hladkému odchodu Británie z EU ještě bude dlouhá a mohou se na ní objevit překážky.

V zátěžových testech prošly všechny evropské banky. Britské Barclays a Lloyds dopadly nejhůř

Číst článek

Britská vláda obsah navrhované dohody shrnula v krátkém textu pro veřejnost a média a mimo jiné zdůraznila, že dokument stanoví, že po vystoupení Británie z EU skončí volný pohyb osob. Podle dohody bude platit bezvízový styk pro turisty a budou chráněna práva občanů EU žijících v Británii i Britů žijících v EU.

Text připravené brexitové dohody byl zveřejněn 135 dnů před odchodem Británie z evropského bloku, ke kterému dojde 29. března 2019. Vyjednavači k návrhu dokumentu, který nyní čeká na politický souhlas obou stran, dospěli po více než 19 měsících od zahájení dvouletého období určeného pro vyjednání podmínek odchodu některé členské země z Evropské unie. Britové se pro opuštění EU vyslovili v referendu 23. června 2016 a po více než devíti měsících - 29. března 2017 - Londýn oficiálně oznámil Bruselu záměr odejít z unie.

Rozhodující pokrok

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker zaslal ve středu předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi dopis, ve kterém doporučil, aby rada shledala, že v jednáních o brexitu nastal „rozhodující pokrok“. Ten je předpokladem pro to, aby Tusk svolal mimořádný summit EU, na kterém by premiéři a prezidenti zemí evropské sedmadvacítky připravenou dohodu s Londýnem schválili. Summit by se podle dřívějších informací mohl konat 25. listopadu.

‚Stále věřím, že dohoda je možná.‘ Babiš s Mayovou řešil brexit, migrační krizi i historii

Číst článek

„Právě jsem poslal dopis předsedovi Evropské rady, ve kterém (Evropská komise) doporučuje Evropské radě, aby shledala, že bylo dosaženo rozhodujícího pokroku v jednáních o řádném odchodu Spojeného království z Evropské unie," napsal Juncker na twitteru.

Reagoval tak na oznámení britské premiérky Theresy Mayové, že její kabinet připravený text dohody o brexitu podpořil. Podle Junckera dosažení rozhodujícího pokroku umožňuje, „aby byla jednání o dohodě o odchodu (Británie z EU) zakončena“.

Předseda Evropské rady Tusk se podle tiskové zprávy k dalšímu vývoji vyjádří ve čtvrtek v 8.10 SEČ poté, co se setká s hlavním unijním vyjednavačem pro brexit Michelem Barnierem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme