VIDEO: Theresa Mayová odmítla druhé referendum o brexitu. O irské pojistce chce jednat s poslanci i s EU

Premiérka Theresa Mayová v pondělí v britské Dolní sněmovně představila svůj plán dalšího postupu poté. O takzvané irské pojistce chce se zákonodárci jednat a výsledek těchto jednání poté přednést v Bruselu. Předsedkyně vlády zároveň odmítla druhé referendum o EU, stejně jako odložení brexitu. Spojené království má opustit unii 29. března. Sedmadvacítka ale opakovaně dala najevo, že o dohodě včetně irské pojistky znovu jednat nehodlá.

sledovali jsme online Londýn (Aktualizováno: 19:15 21. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je jasné, že se postoj vlády musel změnit, a změnil se,“ prohlásila Mayová s tím, že v uplynulých dnech naslouchala poslancům z různých stran. Zdůraznila, že správnou odpovědí parlamentu na obavy ohledně brexitu bez dohody by bylo dohodu schválit. Několik poslanců včetně předsedy opozičních labouristů ji vyzvalo, aby neřízený brexit vyloučila, ona tak však neučinila.

„Proč si myslí, že něco, s čím neuspěla v prosinci, může mít šanci na úspěch v lednu?“ řekl vůdce levice v reakci na vystoupení Mayové, která původně chtěla dohodu s EU předložit parlamentu již v prosinci, ale hlasování odložila.

Článek pokračuje pod online reportáží

Možnost odkladu brexitu by podle ní znamenala, že země v unii zůstane, a možnost brexitu bez dohody by přitom byla stále na stole – jen by se odsunul rozhodující okamžik. Zrušení brexitu pak podle Mayové nerespektuje výsledky referenda.

Mayová také vyloučila odložení brexitu, s čímž by však podle ní nesouhlasila EU, i druhé referendum, které by bylo „nebezpečným precedentem“ a poškodilo by „soudržnost“.

Dále premiérka oznámila, že vláda zruší poplatek 65 liber (asi 1900 korun), který měli platit občané EU žijící v Británii při žádosti o takzvaný status usedlíka. Ten jim má zaručit, že budou moci v Británii nadále žít.

Mayová řekla, že ve snaze získat podporu parlamentu pro brexitovou dohodu bude se stranami opět jednat o irské pojistce, výsledky předloží EU. Také zdůraznila nutnost plně respektovat Velkopáteční dohodu z roku 1998 uzavřenou mezi Irskou republikou a Severním Irskem, podle které na ostrově nesmí existovat pevná hranice.

Britský parlament odmítl brexitovou dohodu s Evropskou unií 15. ledna. Pro dohodu hlasovalo 202 členů Dolní sněmovny, proti bylo 432. Podle serveru BBC jde o nejhorší vládní porážku od roku 1924.

lac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme