Mayová chce důrazněji bojovat proti terorismu. Nebude váhat změnit zákony o lidských právech

Britská premiérka Theresa Mayová navrhuje změny zákonů a nové pravomoci s cílem usnadnit kontrolu osob podezřelých z terorismu. Mayová je kvůli tomu dokonce ochotná omezit lidskoprávní legislativu. Premiérka čelí kritice za snižování početního stavu policie v roli ministryně vnitra.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová.

Britská premiérka Theresa Mayová. | Foto: Ben Stansall | Zdroj: Reuters

Na volebním mítinku ve městě Stoke dokonce Mayová čelila výzvám, aby se omluvila příbuzným obětí sobotního teroristického útoku v Londýně za údajný podíl na tomto krveprolití.

Ministerská předsedkyně prohlásila, že je připravená změnit jakýkoli britský zákon, který by bránil efektivnějšímu postupu proti džihádistům. Podle Mayové se to týká taky zákonů na ochranu lidských práv. 

Jak se změní ostrovy? A jaký bude brexit? Vše, co potřebujete vědět o volbách v Británii

Číst článek

Premiérka chce udělat víc pro omezení pohybu osob podezřelých z extremismu a terorismu. Podle Theresy Mayové by Británie měla být schopná deportovat cizince, u kterých se potvrdí, že představují hrozbu pro národní bezpečnost, ale kde se nenajdou důkazy umožňující jejich trestní stíhání.

"Myslím tím delší tresty pro ty usvědčené z terorismu, myslím snadnější proces vyhoštění cizinců podezřelých z terorismu zpět do jejich zemí," prohlásila Mayová, za což od příznivců sklidila bouřlivý potlesk. "A myslím tím omezení svobod a pohybu lidí podezřelých z terorismu ve chvíli, kdy máme dost informací o tom, že představují hrozbu, ale ne dost důkazů na plný soudní proces. Pokud nám v tom budou bránit naše zákony o lidských právech, změníme ty zákony," dodala. 

Mayová tím chce dát policii, tajným službám a obecně bezpečnostním složkám víc pravomocí na boj proti teroristům a lidem z terorismu podezřelým. Jak řekla v rozhovoru pro bulvární deník Sun, mohlo by tomu pomoci například prodloužení možnosti zadržovat podezřelé i bez obvinění zpět na 28 dní. Momentálně je to 14 dní.

„Myslím tím omezení svobod a pohybu lidí podezřelých z terorismu ve chvíli, kdy máme dost informací o tom, že představují hrozbu, ale ne dost důkazů na plný soudní proces. Pokud nám v tom budou bránit naše zákony o lidských právech, změníme ty zákony.“

Theresa Mayová

Opoziční Labouristé to označili za další programový obrat konzervativní premiérky. Konzervativní strana současně zdůraznila, že i nadále ve svém programu hodlá dodržovat zásady Evropské konvence o lidských právech. Mayová ujistila, že na tom nechce nic měnit. Představuje si to tak, že by Británie jen žádala o nějaké konkrétní odchylky v konkrétních případech, kde je k tomu pádný důvod. Snažila se ujistit, že to nemá být plošné opatření.

Podle opozičních liberálních demokratů je to jaderná válka proti lidským právům. Podle jejich předsedy Tima Farrona by takový krok zredukoval svobodu, nikoli terorismus. Podle lídra labouristů Corbyna to není ta správná zpráva, jakou by Britové měli takto krátce před volbami slyšet. Stínová ministryně vnitra, baronka Chakrabartiová poznamenala, že ze strany premiérky Mayové to je další důkaz toho, že má s lidskými právy problém. Labouristé navrhují spíš omezení škrtů, které konzervativci v posledních letech v policii prováděli.

Jiří Hošek, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme