Mayová jednala s Merkelovou o odkladu brexitu, výsledek nesdělily. Lídři zemí EU rozhodnou ve středu

Německá kancléřka Angela Merkelová v úterý v Berlíně s britskou premiérkou Theresou Mayovou zhruba půldruhé hodiny hledala cestu, jak se vyhnout brexitu bez dohody. Němečtí pozorovatelé ale předem dávali najevo, že Mayová nemohla očekávat žádné konkrétní přísliby. O dalším postupu mají společně rozhodnout lídři všech zemí Evropské unie bez Británie až ve středu.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová a německá kancléřka Angela Merkelová | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

Zatímco při rozhodování o tom, jakým způsobem a kdy vlastně Británie osmadvacítku opustí, Brusel i Berlín stále čekají na kroky Londýna, v úterý v poledne to před berlínským kancléřstvím byla Mayová, kdo se nedočkal Merkelové. Ministerská předsedkyně proto zamířila přímo do sídla šéfky německé vlády, odkud ale zase po krátké době i s Merkelovou vyšla, aby se společně ukázaly fotografům.

Jednoduché zřejmě nebylo ani samotné jednání obou političek, při němž měly pozornost věnovat zejména požadavku Mayové na další odklad brexitu do 30. června. Zatím platí, že Británie má opustit unii 12. dubna, tedy tento pátek.

Kanzlerin #Merkel und Premierministerin @Theresa May sprechen im Kanzleramt über den #Brexit und das Sondertreffen des @EU Council morgen in Brüssel.

14:45 – 09. 04. 2019

52 108

Třebaže mluvčí Merkelové v pondělí nechtěl uvést, jak se kancléřka na nový odklad dívá, z předchozích vyjádření se zdá, že by s dalším odložením termínu britského odchodu z evropského bloku nemusela mít při splnění určitých podmínek velký problém. Minulý týden totiž kancléřka uvedla, že do poslední chvíle bude bojovat za brexit s dohodou. Zároveň podotkla, že řešení musí najít především Londýn.

Není však zřejmé, jestli s sebou Mayová do Berlína přivezla nějaké východisko. Žádná tisková konference se po schůzce obou političek neuskutečnila.

Mluvčí německé vlády během jednání pouze agentuře Reuters sdělil, že předchozí zpráva BBC o připravenosti Merkelové stanovit dobu trvání takzvané irské pojistky maximálně na pět let nemá „žádný základ“.

Po jednání Mayová zamířila za francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, se kterým bude hovořit večer.

Mimořádný summit EU

Do Berlína a Paříže vyrazila Mayová den před mimořádným summitem EU, na kterém chce EU27 přimět k souhlasu s dalším odkladem termínu brexitu. Zástupci vlád evropské sedmadvacítky se v úterý v Lucemburku shodli, že brexit bez dohody by byl nejhorší variantou. Plán, který na summitu Mayová předloží, musí být ale podle nich jasný a musí mít na britské straně jednoznačnou politickou podporu.

Premiérka Mayová hodlá argumentovat zejména nadějným jednáním s opozičními Labouristy. S jejich podporou by nějaká forma rozvodové dohody mohla projít.

Vedoucí britské Dolní sněmovny Andrea Leadsomová prohlásila, že by bylo skvělé, kdyby premiérka Mayová přesvědčila Němece k podpoře znovuotevření dohody. Zástupce rumunského předsednictví EU George Ciamba ale zopakoval, že tato varianta je vyloučená.

Pokud premiérka Mayová ve středu členské země v Bruselu nepřesvědčí, a ty datum brexitu neprodlouží, bude muset Británie opustit EU v pátek před půlnocí. Jedinou další variantu by bylo stáhnutí článku 50 a zvrácení brexitu.

, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme