Mayová o brexitu: po odchodu z EU by mělo být přechodné období, Londýn chce nadále spolupracovat

Velká Británie bude chtít po brexitu zhruba dvouleté přechodné období a je připravena po tu dobu platit své závazky v evropském rozpočtu. Ve svém projevu v italské Florencii to oznámila britská premiérka Theresa Mayová.

Florencie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová (Konzervativní strana)

Britská premiérka Theresa Mayová (Konzervativní strana) | Zdroj: Reuters

„Odchod z Evropské unie musí být hladký a spořádaný, aby lidé a firmy měly důvěru ve svou budoucnost,“ řekla Mayová. Británie je podle ní připravena uhradit takzvaný závěrečný účet za britské členství.

Velká Británie podle Mayové po roce 2019 musí zůstat mimo jednotný trh i mimo celní unii a uznává, že nemůže mít výhody plynoucí ze členství bez závazků, které platí pro evropské partnery. Británie si tedy přeje co možná nejvolnější obchodování s členskými státy EU.

Britská premiérka také ve svém pátečním projevu ve Florencii řekla, že by po odchodu Velké Británie z Evropské unie v březnu 2019 mělo existovat zhruba dvouleté přechodné období. To by mělo sloužit k tomu, aby se Londýn i Brusel přizpůsobily novým pravidlům. 

Během této lhůty by Spojené království a členské země měly vzájemně přístup na své trhy a nadále by platila unijní pravidla.

Migrační model do roku 2021

Kromě toho Mayová řekla, že ochrana práv unijních občanů zůstává jednou z hlavních priorit. Dvouleté přechodné období znamená, že stávající imigrační model bude nejspíš platit až do roku 2021. „Během přechodného období budou lidé nadále moci přicházet a pracovat v Británii. Bude ale existovat registrační systém jako nezbytná příprava nového režimu," řekla Mayová.

Podle premiérky sdílení suverenity v Evropské unii přináší výhody, ale také znamená, že země v menšině musejí přijímat rozhodnutí, která jim nevyhovují.

Češi budou mít stejné postavení jako Britové. Jen nebudou volit, tvrdí ministr pro brexit

Číst článek

„Je třeba dosáhnout nových strategických dohod v oblastech bezpečnosti. Dohoda mezi Velkou Británií a Evropskou unií odrazí velice dobré vztahy, které máme. Naším cílem je vybudovat model založený na sdílení informací,“ řekla.

„Jestliže bychom neuspěli, těžili by z toho pouze ti, kteří odmítají naše hodnoty. Chceme s unií ruku v ruce spolupracovat“ dodala.

Na slova britské premiérky ještě v pátek reagoval hlavní vyjednavač Evropské unie Michel Barnier. Ten ho považuje za krok kupředu. 

Londýn ale teď podle něj musí její slova převést do konkrétních vyjednávacích návrhů. Mayová v italské Florencii oznámila, že Británie bude chtít po odchodu z unie zhruba dvouleté přechodné období na zavedení nových pravidel a schválení dohod.

Jiří Hošek, Filip Nerad, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme