Mayová oznámila, že Británie vyhostí 23 ruských diplomatů. Na odjezd mají týden

Velká Británie v reakci na otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery vyhostila čtyři ruské diplomaty. Dalších víc než 20 dostalo týden na opuštění země. V britském parlamentu to prohlásila premiérka Theresa Mayová. Oznámila také, že Británie kvůli útoku ukončí s Ruskem diplomatické kontakty na nejvyšší úrovni.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn (Aktualizováno: 16:25 14. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová.

Britská premiérka Theresa Mayová. | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Mayová ve středu uvedla, že jde o největší množství vypovězených diplomatů za posledních více než 30 let. 

Kvůli otravě Skripala a jeho dcery se mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN

Číst článek

Ruské velvyslanectví v Londýně ve středu označilo vyhoštění 23 ruských diplomatů z Británie za nepřijatelné, neodůvodněné a neprozíravé. Odpovědnost za „úpadek" vzájemných vztahů má prý Londýn.

Krok Londýna komentovala na facebooku i mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Pozastavila se nad tím, že Mayová údajně v projevu hodnotila, zda je ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov hoden svého úřadu. Podle agentury Reuters není jasné, v jaké pasáži premiérčina projevu takový výrok zazněl.

„Hodnotit ministra může jen ruský prezident. Chápu, že to chcete vnímat jinak, ale vaším ministrem je Boris Johnson," vzkázala ruská mluvčí Mayové.

Česko stojí na straně Británie

Plnou podporu Velké Británii naopak vyjádřila Severoatlantická aliance. Český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý zdůraznil, že všechny členské státy včetně Česka musí vyhodnotit bezpečnostní dopady útoku na Sergeje Skripala.

„Tuto zkušenost zpracuje naše Centrum pro ochranu proti zbraním hromadného ničení, které máme ve Vyškově," předpokládá český velvyslanec. Toto středisko pak podle něj může dát doporučení ke zvýšení bezpečnostních opatření.

Za Británii se už v úterý postavil také ministr zahraničí Martin Stropnický z ANO. „Tento zcela nepřípustný akt co nejostřeji odsuzujeme a vyjadřujeme Velké Británii naši plnou solidaritu," uvedl na twitteru.

Bývalý ruský agent otráven

Bývalý ruský agent Sergej Skripal byl otráven minulý týden v jihoanglickém Salisbury smrtící nervovou látkou vyvinutou v Rusku a podle Mayové není jiné vysvětlení, než že je za čin odpovědná Moskva.

Rusko jakoukoli spojitost s otravou odmítá a chce, aby mu Británie dala informace o vyšetřování případu.

Sergej Skripal v roce 2006 u moskevského soudu | Foto: Kommersant/Yuri Senatorov | Zdroj: Reuters

V Británii došlo podle NATO k vůbec prvnímu útoku nervovým plynem na území aliance od jejího vzniku v roce 1949. Podle Šedivého musel útočník na převoz nebezpečné látky použít speciální nádobu, aby ho plyn neohrozil.

„I z tohoto ohledu lze téměř vyloučit, že by takovýmto sofistikovaným zařízením mohl disponovat nějaký nestátní aktér," poznamenal český velvyslanec při NATO.

Británie kvůli útoku na Skirpala požádala o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Případem se příští týden bude zabývat i summit Evropské unie, jak potvrdil předseda Evropské rady Donald Tusk.

Ruský tisk už dříve napsal, že Británie patrně odpoví vyhoštěním diplomatů nebo sebráním licence televizi Russia Today. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v úterý řekla, že pokud Londýn odebere této televizi licenci, nebudou moci v Rusku působit žádná britská média včetně BBC.

Zdeněk Novák, Filip Nerad, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme