,Mayová se zabarikádovala, její dny jsou sečteny.‘ Britský tisk reaguje na revoltu ve vládě kvůli brexitu

Dny britské premiérky Theresy Mayové jsou sečteny, ale šéfka kabinetu se stále drží u moci, píše britský tisk v reakci na středeční revoltu ve vládě kvůli podobě brexitového zákona. Podle deníku The Guardian se Mayová „zabarikádovala“ v čísle 10, tedy v sídle předsedů vlády v Downing Street.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Theresa Mayová

Theresa Mayová | Zdroj: Reuters

Několik britských listů na titulních stranách přineslo fotografii Mayové odjíždějící ze středečních jednání se slzami v očích. Bulvární deník The Sun nazval premiérkou „Tearesou“ - podle anglického výrazu pro slzy (tears).

„Theresa Mayová čelí neúprosné volbě mezi dvěma možnostmi: odejít, nebo být z Downing Street vypakována svou vlastní stranou,“ uvedl The Guardian. List The Times s odvoláním na své zdroje píše, že Mayová rezignaci oznámí v pátek.

Bulvární Daily Express se táže, „kolik toho Mayová může ještě vydržet“, a očekává její poslední vystoupení.

Mayová přežila další krizi. Kvůli novému plánu brexitu ale ztratila členku kabinetu

Číst článek

The Daily Telegraph shrnul situaci titulkem „Mayová v obležení v čísle 10, Leadsomová rezignovala a kabinet se vzbouřil“. Odkazoval tak na středeční demisi členky vlády Andrey Leadsomové, jež za kabinet vytvářela agendu dolní komory parlamentu.

‚Squatterka v čísle 10‘

Mayovou list popisuje jako „soucit budící premiérku, která sedí ve svém bunkru na Downing Street“ a v poměrně tvrdém komentáři ji označuje za „squatterku v čísle 10“. Deník rovněž soudí, že premiérka postrádá důstojnost.

List The Times se spokojil s konstatováním holých faktů a jeho titulek hlásá, že „Mayová se chystá po revoltě kabinetu k odchodu“. Všímá si také, že Leadsomová byla 36. členkou vlády, která za úřadování Mayové rezignovala. Mayová stojí v čele kabinetu od roku 2016.

Deník Financial Times píše, že působení Mayové jako premiérky se chýlí ke konci vzhledem k povstání v kabinetu kvůli brexitu. Demisi Leadsomové list označuje za „další ránu křehkému vůdcovství Mayové“.

Podle komentátora televize ITV Roberta Pestona jednou bude Leadsomová „považována za tu, kdo Mayové zasadil ránu z milosti“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme