Mayová vyzvala Skoty, aby zůstali ve svazku s Británií. Další referendum je možné
Britská premiérka Theresa Mayová dnes na kongresu skotské odnože své Konzervativní strany vyzvala skotské nacionalisty, aby přestali usilovat o odtržení od Británie. Zatímco Skotská národní strana (SNP) se podle ní soustřeďuje na dosažení nezávislosti země, logickou volbou pro Skoty je setrvání v Británii. Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová připouští konání dalšího referenda o nezávislosti v reakci na odchod Británie z EU, který si podle ní Skotové nepřejí.
Mayová dnes vyzvala skotské konzervativce, aby "jasně a hlasitě" usilovali o zachování "drahocenné unie". Za svůj zásadní úkol považuje, aby Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko "odešly z EU jako jediné Spojené království a prosperovaly mimo EU jako jediné Spojené království".
Právě brexit je však pro SNP, která je nejsilnější formací ve skotském parlamentu, hlavní motivací pro uspořádání nového referenda o nezávislosti. Zatímco celá Británie totiž v loňském plebiscitu podpořila vystoupení z EU v poměru 52 ku 48 procentům, voliči ve Skotsku byli výrazně proti a 62 procent z nich podpořilo setrvání království v unii.
Občané EU zřejmě ztratí právo usadit se nastálo v Británii. Změna má přijít se spuštěním brexitu
Číst článek
Sturgeonová a její spojenci hrají podle Mayové kolem nového referenda "politické hry" a jsou myšlenkou na odchod z Británie "posedlí". Během svého projevu se ministerská předsedkyně zmínila o některých výdobytcích minulosti, které dali světu Skotové žijící v Británii, o budoucnosti země po odchodu z EU se však téměř nevyjadřovala.
Skotští nacionalisté s nelibostí sledují, jak Mayová vede Británii k "tvrdému" brexitu zaměřenému na omezení počtu přistěhovalců z unijních zemí i za cenu rizika potenciálního ukončení volných obchodních vztahů se zbývajícími 27 státy EU. Sturgeonová tvrdí, že v závislosti na vývoji rozhovorů o nové podobě vztahů Británie a EU je uspořádání referenda o skotské nezávislosti pravděpodobné.
Skotové již o této věci rozhodovali v roce 2014, kdy se 55 procent lidí vyslovilo pro setrvání ve svazku s Británií.