McCain má jistou nominaci, u demokratů zůstává souboj vyrovnaný

Američané znají jméno republikánského prezidentského kandidáta. Stal se jím senátor John McCain. Zvítězil ve všech čtyřech státech, kde republikáni o nominaci rozhodovali, a získal tím potřebný počet volitelů. Mezi demokraty přerušila senátorka Hillary Clintová sérii vítězství svého soka Baracka Obamy a jejich souboj zůstává nadále vyrovnaný.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John McCain, Hillary Clintonová

John McCain, Hillary Clintonová | Foto: AFP

Hillary Clintonová zvítězila podle amerických televizí v tomto kole primárek Demokratické strany v Texasu a dokázala si zajistit volitele také v dalším velkém a lidnatém státě - Ohiu.

Tato vítězství stále udržují Clintonovou ve hře, přestože Barack Obama v posledních týdnech získal podporu dvanácti, ale převážně menších států. Včera vyhrál Obama ve Vermontu, Rhode Island podpořil naopak senátorku Clintonovou.

"Toto je skvělá noc, ale všichni víme, že nás čeká velmi náročné období. Vedeme dvě války v zahraničí, doma nám hrozí vypuknutí ekonomické recese. Voliči nyní čelí velmi závažné otázce. Musí rozhodnout, kdo už se osvědčil a kdo je tedy připraven stát se vrchním velitelem země," řekla Clintonová svým příznivcům v Ohiu.

Její soupeř Barack Obama se snažil na výsledek voleb podívat z té světlejší stránky. Tvrdil, že jeho tým má skoro stejný náskok v počtu volitelů, jako měl ráno před primárkami. Skutečností ale je, že si zatím žádný z demokratických uchazečů nemůže být jist, kolik volitelů vlastně získal. V Texasu totiž na primárky navazují komplikovaně volební shromáždění a na jejich výsledky si budou muset ještě počkat. Dalším významným kláním budou primárky v Pensylvánii 22. dubna.

McCain zvítězil v republikánských primárkách v Texasu, Ohiu, Vermontu i Rhode Islandu, takže má již dostatečný počet volitelů pro republikánský sjezd, který se uskuteční v září v Minneapolisu. Dokonce poměrně výrazně překonal potřebnou hranici 1191 hlasů. McCainův poslední soupeř, bývalý guvernér Arkansasu Mike Huckabee, po vyhlášení výsledků z boje o kandidaturu odstoupil.

McCain mu ve svém projevu poděkoval za odvedenou práci a nadcházející období označil za velmi podstatné. "Nyní začínáme nejdůležitější část volební kampaně, část, kdy musíme americkým občanům dokázat, že má kampaň a zvolení mé osoby za budoucího prezidenta je v porovnání s alternativami, které předkládají naši přátelé z druhé strany, v nejlepším zájmu země," prohlásil.

John McCain je bývalý pilot a válečný veterán, ve Vietnamu byl sestřelen a strávil pět let v zajetí. Už jako senátor nejprve souhlasil s válkou v Iráku, později se ale hlasitě ozýval proti způsobu, jakým byla vedená, což mu do značné míry udrželo důvěryhodnost u veřejnosti s tím, jak se válka stávala stále víc nepopulární.

Na republikánské poměry zastává McCain hodě liberální názory v otázkách, jako jsou potraty, imigrace nebo práva homosexuálů, což mu škodí v očích republikánské pravice. Je mu jednasedmdesát let a pokud by byl zvolen, stal by se nejstarším americkým prezidentem v době nástupu do funkce. Právě vysoký věk by ho mohl u voličů stavět do určité nevýhody.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme