McCainovou kandidátkou na viceprezidentku se stane Palinová

John McCain oznámil jméno své možné viceprezidentky. Republikánský uchazeč o úřad amerického prezidenta si vybral jako kandidátku čtyřiačtyřicetiletou aljašskou guvernérku Sarah Palinovou, matku pěti dětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sarah Palinová | Foto: ČTK/AP

Pohledná, šarmantní, mladá a vzdělaná - taková je kandidátka republikánů na funkci americké viceprezidentky Sarah Palinová. John McCain svou zástupkyni představil na dnešním volebním mítinku v Daytonu v Ohiu.

Čtyřiačtyřicetiletá Palinová je ve funkci guvernérky Aljašky vůbec nejmladší v historii a vůbec první ženou. Původní profesí je novinářkou a s manželem, který je rodilým Eskymákem, mají pět dětí.

Palinová je teprve druhou ženou v historii Spojených států, nominovanou na viceprezidentku. Před ní se to povedlo jen Geraldine Ferrarové, kterou si v roce 1984 vybral jako svou zástupkyni demokratický uchazeč o Bílý dům Walter Mondale. Ten ale křeslo prezidenta nakonec nezískal.

Do Johna McCaina se na nominačním sjezdu v Denveru ostře pustil jeho soupeř Barack Obama. Demokratický kandidát na prezidentský post během kritiky dosavadní politiky Bílého domu spojil její neúspěch právě s McCainem.

Obama proto slíbil, že v případě zvolení napraví ekonomické chyby, ukončí válku v Iráku a obnoví pověst Spojených států v zahraničí. Své stoupence vyzval, aby 4. listopadu ukončili osmiletou vládu republikánů.

Eva Rybková, Hana Albertová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme