McChrystal požaduje novou strategii v Afghánistánu. Větší počet vojáků odmítá

V pondělí zaslal americký generál do ústředí NATO a Pentagonu výsledky hodnocení dosavadní spojenecké mise v Afghánistánu. Zpráva nebyla zatím zveřejněna, ale světová média již přinesla první informace o jejím obsahu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánští policisté | Foto: Ministerstvo obrany ČR

"Situace v Afghánistánu je vážná, ale úspěch je dosažitelný a vyžaduje revizi strategie, oddanost a odhodlání." Těmito slovy shrnul velitel jednotek NATO a USA v Afghánistánu Stanley McChrystal výsledky své zprávy o vojenském vývoji v zemi, na níž pracoval tři měsíce.

McChrystal nepočítá v rámci zmíněné nové strategie s navyšováním počtu jednotek a vojáků, což potvrdil i bývalý velvyslanec v Afghánistánu a Pákistánu Petr Přibík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situace v Afghánistánu. Více s bývalým velvyslancem v Afghánistánu a Pákistánu Petrem Přibíkem.

"McChrystal převzal velení v Afghánistánu právě za účelem zlepšit bezpečnostní strategii v zemi a napravit některé chybné kroky svého předchůdce Kiernana, který byl často kritizován například prezidentem Karzáím, že během akcí nebere ohled na civilisty."

"Nehledě na fakt, že zpráva nebyla ještě zvěřejněna, se dá předpokládat, že nový velitel nebude požadovat nyvýšení armádních stavů v Afghánistánu a zlepší práci jednotek vzhledem k civilnímu obyvatelstvu," zmínil Přibík pro Rádio Česko a dodal, že McChrystal dále trvá na zlepšení spolupráce CIA s jednotkami afghánských a pákistánských ozbrojených sil, a to v návaznosti na Obamův výrok o tom, že současný konflikt v zemi je spíše problémem afghánsko-pákistánským.

"V budoucnu se dá v rámci nové strategie předpokládat zvýšená přeshraniční bojová činnost," míní Přibík.

McChrystalovo zbožné přání

Bývalý velvyslanec v Afghánistánu se domnívá, že se nedá předpokládat okamžitý úspěch nové strategie hlavně z toho důvodu, že například zahrnuje vyškolení dalších desetitisíců potenciálních příslušníků afghánských ozbrojených sil a místních bezpečnostních složek, což je časově velmi náročné.

"Přání McChrystala, aby byla strategie úspěšná a do tří let došlo k předání kontroly afghánským ozbrojeným složkám, patří do kategorie těch zbožných," myslí si Přibík.

Podle BBC je hlavním poselstvím McChrystalova dokumentu to, že Afghánci momentálně procházejí krizí důvěry ve spojenecká vojska, protože válka proti Talibanu nezlepšila jejich životní podmínky. Otázkou je, zda je znovuzískání jejich důvěry stále ještě možné.

Podle Přibíka je ale třeba nazírat na afghánský konflikt střízlivěji. "I přes relativní bídu většina Afghánců na válce s Talibanem vydělala. Je pravdou, že řada peněz, určených na obnovu země a podporu obyvatelstva se rozkradla, ale stále ještě zbývá dost prostředků na zlepšení infrastruktury, školství a životní úrovně občanů. Nemluvě o tom, že se rapidně zlepšilo vnímání afghánských žen jakožto rovnoprávných občanů," říká Přibík.

V Afghánistánu se na konci srpna konaly prezidentské volby. Podle předběžných výsledků vede v afgánských volbách současný prezident Hamíd Karzáí o 12 procent před bývalým ministrem zahraničí Abdulláhem Abdulláhem. Hlasování se však vyznačovalo nízkou volební účastí a vyústilo ve 567 obvinění týkajících se volebních podvodů. Podle Přibíka je ale třeba vnímat jasný signál v podobě podpory afghánských voleb ze strany západních zemí, a to USA včetně.

"Západ vyslal jasný signál, že volby proběhly uspokojivě. Volby jako takové patrně, navzdory drobným podvodům, zpochybněny nebudou," uzavřel Přibík.

O volbách v Afghánistánu si přečtěte také:
Afghánistán se vzpamatovává z krvavého bombového útoku. Volby to neovlivní
Po sečtení 10 procent hlasů vede v Afghánistánu těsně Karzáí
Podle předběžných výsledků v několika volebních okrscích čeká Afghánistán další kolo prezidentských voleb
Afghánský prezident Karzáí se označil za vítěze čtvrtečních voleb
Volby v Afghánistánu za hřmění zbraní a dohadů o podvodech
Afghánistán nebude slavit 90 let nezávislosti, bojí se násilností
Bezpečnostní situace v Afghánistánu se před prezidentskými volbami zhoršuje
V Afghánistánu končí kampaň před prezidentskými volbami. Taliban vyhrožuje, že vystupňuje násilí

Lukáš Vincourek, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme