Mé jaderné tlačítko je větší a mocnější než Kimovo, reaguje Trump na projev severokorejského vůdce

Odpalovací tlačítko k jaderným zbraním, které má k dispozici americký prezident Donald Trump, je „daleko větší a mocnější“ než to, které je na stole severokorejského diktátora Kim Čong-una. Šéf Bílého domu to uvedl ve své první reakci na novoroční Kimův projev, v němž vůdce KLDR pohrozil USA tím, že celé jejich území je v dostřelu severokorejských jaderných zbraní.

Washington (Aktualizováno: 9:40 3. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kim Čong-un a Donald Trump | Zdroj: Reuters

„Mohl by mu někdo z jeho vysáté a vyhladovělé země laskavě oznámit, že i já mám jaderné tlačítko, ale je mnohem větší a mocnější než to jeho, a mé tlačítko funguje!“ napsal v úterý Trump na twitteru s odkazem na Kimův pondělní projev.

Severokorejský lídr v něm prohlásil, že má na stole stále připravené odpalovací tlačítko, ale jaderné zbraně použije jedině v případě, že by bezpečnost země byla ohrožena. Rovněž vybídl ke zvýšení výroby mezikontinentálních raket a jaderných hlavic a také k jejich rychlejšímu rozmístění.

Zatímco k USA zvolil tradičně ostrý postoj, sousední Jižní Koreji nabídl zlepšení vztahů a jednání o účasti severokorejské delegace na únorové zimní olympiádě, která proběhne právě v sousední zemi.

Americké ministerstvo zahraničí v úterý Kimova vstřícná slova zhodnotilo skepticky. Mluvčí ministerstva Heather Nauertová interpretovala projev jako snahu „vrazit klín“ mezi tradiční spojence USA a Jižní Koreu. „Mohu vás ujistit, že k tomu nedojde,“ uvedla Nauertová v prohlášení.

Nahlášený profil i karikatury

Reakce na tweet Donalda Trumpa jsou rozporuplné. Spousta lidí si z něj začala dělat legraci. Na internetu se tak objevilo hodně karikatur a humorných obrázků, kde si například Kim Čong-un a Trump vzájemně s krejčovskými metry poměřují místo tlačítek různé části těla.

Hodně sdílení má i obrázek, kde jaderné tlačítko na americkém stole mačká malá dětská ručka a popisek pak vysvětluje, že se tlačítko z Trumpova hloupého úhlu pohledu pouze zdá tak veliké a lákavé.

Ale Trump také dost zkomplikoval situaci vedení Twitteru. Spousta lidí totiž začala účet amerického prezidenta nahlašovat jako závadný a posílá žádosti o zrušení se vzkazy typu: „Zrušte účet, jeho majitel vyhrožuje jadernou smrtí milionům Korejců.“ Nebo: „Zrušte mu účet, nechceme žít na atomovém spáleništi, Váš svět.“

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme