Mečiar si může oddychnout. Za amnestie stíhán nebude

Bývalého slovenského premiéra Vladimíra Mečiara nebudou stíhat kvůli amnestiím z devadesátých let. Ty vyhlásil jako úřadující hlava státu v kauze únosu syna prezidenta Michala Kováče. Informoval o tom portál tvnoviny.sk.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Mečiar v roce 2011 | Zdroj: Profimedia

Podle vyjádření mluvčí bratislavské krajské policie Lucie Mihálikové je celá věc promlčená, proto Mečiar nemůže být stíhán. Podle zákona platného v té době byla promlčecí lhůta deset let, informují tvnoviny.sk.

Na konci června vydala slovenská generální prokuratura pokyn krajské prokuratuře v Bratislavě k tomu, aby prozkoumala, zda nebyla naplněna skutková podstata trestného činu souvisejícího s podezřením ze zneužívání pravomocí veřejného činitele.

Mečiarovi hrozí trestní stíhání. Generální prokuratura nechá prověřit, zda nezneužil pravomoci

Číst článek

Krok generální prokuratury souvisel se zrušením tzv. Mečiarovych amnestií. Generální prokuratura totiž o prozkoumání požádala na základě nálezů Ústavního soudu k amnestiím.

Amnestie vyhlásil Mečiar 3. března 1998. Mohl to udělat díky tomu, že 2. března skončilo funkční období prvního slovenského prezidenta Michala Kováče a část jeho pravomocí přešla právě na premiéra.

Amnestie odpustily například nepodmíněné tresty kratší než šest měsíců. O největší kontroverzi se ale postaraly odstavce, ve kterých premiér přímo nařídil zastavení trestního stíhání za skutky v souvislosti se zmařeným referendem a únosem Michala Kováče ml. do ciziny.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme