Mečiarova tajná služba prý sabotovala v ČR

Slovenská informační služba (SIS) v éře mečiarismu plánovala provést na území okolních států sabotážní akce, aby zabránila jejich integraci do Severoatlantické aliance a Evropské unie. Akce měly být namířeny proti Polsku, Maďarsku a Rakousku, ale jediná, která se nakonec uskutečnila, byla zaměřena proti České republice. Oznámil to šéf slovenských vyšetřovatelů Jaroslav Ivor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřovatel podle Ivora už obvinil tři organizátory sabotáží včetně tehdejší zástupce šéfa SIS, bývalého šéfa rozvědky a později bývalého místopředsedy opozičního Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) Rudolfa Žiaka. Vyšetřovatel zároveň požádal parlament o souhlas s trestním stíháním poslance Ivana Lexy, který jako někdejší ředitel SIS celé akci údajně velel.

Lexa, který patřil k blízkým spolupracovníkům expremiéra Mečiara, se již delší dobu zdržuje na neznámém místě, pravděpodobně v zahraničí, a to zřejmě v souvislosti s jiným trestním stíháním své osoby mimo jiné ve věci únosu syna bývalého slovenského prezidenta. V nynější kauze Lexovi, Žiakovi a dalším dvěma vysokým bývalým činitelům SIS hrozí - pokud se prokáže jejich účast na sabotáži a šíření poplašné zprávy - vězení v délce deseti až 15 let, nebo dokonce ještě vyšší výjimečný trest. Tato podezření na adresu bývalého vedení tajné služby vyslovil již nový ředitel SIS Vladimír Mitro v „tajném“ parlamentním projevu v loňském roce. Policie nyní dospěla při vyšetřování až k obviněním.

Ivor ale i dnes odmítl prozradit, jakou akci slovenská rozvědka v ČR uskutečnila, protože prý to je předmětem státního tajemství. Jak ale později generál řekl, tajná operace se údajně odehrála v období mezi lety 1997 a 1998, tedy krátce před vstupem ČR do NATO, a nebyli do ní zapojeni občané České republiky. Ivor popřel, že by se jednalo o akci pod krycím názvem „Dežo“, která měla podle slovenských médií vyvolat v ČR diskusi o postavení Romů v zemi. Podle deníku Nový čas tajná služba současně v ČR plánovala operaci „Neutron“, která měla v zemi vyvolat polemiku o rozmísťování vojsk NATO po vstupu do aliance. Není ale dosud známo, zda akce Neutron byla skutečně provedena.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme