Mečiarova tajná služba prý sabotovala v ČR

Slovenská informační služba (SIS) v éře mečiarismu plánovala provést na území okolních států sabotážní akce, aby zabránila jejich integraci do Severoatlantické aliance a Evropské unie. Akce měly být namířeny proti Polsku, Maďarsku a Rakousku, ale jediná, která se nakonec uskutečnila, byla zaměřena proti České republice. Oznámil to šéf slovenských vyšetřovatelů Jaroslav Ivor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřovatel podle Ivora už obvinil tři organizátory sabotáží včetně tehdejší zástupce šéfa SIS, bývalého šéfa rozvědky a později bývalého místopředsedy opozičního Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) Rudolfa Žiaka. Vyšetřovatel zároveň požádal parlament o souhlas s trestním stíháním poslance Ivana Lexy, který jako někdejší ředitel SIS celé akci údajně velel.

Lexa, který patřil k blízkým spolupracovníkům expremiéra Mečiara, se již delší dobu zdržuje na neznámém místě, pravděpodobně v zahraničí, a to zřejmě v souvislosti s jiným trestním stíháním své osoby mimo jiné ve věci únosu syna bývalého slovenského prezidenta. V nynější kauze Lexovi, Žiakovi a dalším dvěma vysokým bývalým činitelům SIS hrozí - pokud se prokáže jejich účast na sabotáži a šíření poplašné zprávy - vězení v délce deseti až 15 let, nebo dokonce ještě vyšší výjimečný trest. Tato podezření na adresu bývalého vedení tajné služby vyslovil již nový ředitel SIS Vladimír Mitro v „tajném“ parlamentním projevu v loňském roce. Policie nyní dospěla při vyšetřování až k obviněním.

Ivor ale i dnes odmítl prozradit, jakou akci slovenská rozvědka v ČR uskutečnila, protože prý to je předmětem státního tajemství. Jak ale později generál řekl, tajná operace se údajně odehrála v období mezi lety 1997 a 1998, tedy krátce před vstupem ČR do NATO, a nebyli do ní zapojeni občané České republiky. Ivor popřel, že by se jednalo o akci pod krycím názvem „Dežo“, která měla podle slovenských médií vyvolat v ČR diskusi o postavení Romů v zemi. Podle deníku Nový čas tajná služba současně v ČR plánovala operaci „Neutron“, která měla v zemi vyvolat polemiku o rozmísťování vojsk NATO po vstupu do aliance. Není ale dosud známo, zda akce Neutron byla skutečně provedena.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme