Mečiarovo HZDS zřejmě vítězem slovenských voleb

Ve slovenských parlamentních volbách zřejmě nejlépe uspělo Mečiarovo Hnutí za demokratické Slovensko. Podle předběžných výsledků získalo 18 procent hlasů. Druhá je vládní Slovenská demokratická a křesťanská unie premiéra Mikuláše Dzurindy a třetí strana Směr Roberta Fica. Oficiální výsledky má ústřední volební komise oznámit v neděli dopoledne. Do parlamentu se podle odhadů dostalo sedm politických subjektů, mezi nimi i komunisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sčítání hlasů může začít | Foto: Samuel Kubáni

Ve volebním klání vedle zmíněných tří stran uspěla také Strana maďarské koalice, které prognózy přisuzují asi deset procent hlasů, křesťanští demokraté s osmi až devíti procenty a zhruba se stejným ziskem i zcela nová strana Aliance nového občana. Obrovským překvapením těchto voleb je, že se do parlamentu po 13 letech znovu dostanou ortodoxní komunisté z KSS, kteří podle odhadů obdrželi šest až sedm procent hlasů voličů.

Ostatní subjekty, včetně dosud vládní Strany demokratické levice, Gašparovičova Hnutí za demokracii a nacionalistických stran, hranici pro vstup do parlamentu pravděpodobně nepřekročily.

Vladimír Mečiar večer přijel do bratislavské centrály HZDS, s novináři však nijak nekomunikoval. Jeho straničtí kolegové ale netajili přesvědčení, že se Hnutí za demokratické Slovensko pokusí sestavit vládu.

Stejné ambice ale mají i pravicové a centristické strany, které se dostaly do parlamentu. Podle místopředsedy SDKU Ivana Mikloše neodmítají ani myšlenku sestavit kabinet bez Roberta Fica a jeho Směru. "Čím homogennější bude vláda, tím lépe pro Slovensko, protože tím snadněji bude moci prosazovat reformy a pokračovat v integračním procesu." Jednání o novém kabinetu strany zahájí už zítra po zveřejnění oficiálních výsledků.

Komunistická strana Slovenska bude mít zastoupení ve slovenské národní radě poprvé od listopadu 1989, což ji řadí mezi volební vítěze. Její návrat na politickou scénu šéfové ostatních stran zatím nechtěli komentovat. Jednoznačně se vyjádřil pouze předseda křesťanských demokratů Pavel Hrušovský, který volební zisk KSS považuje "skoro za tragédii" pro Slovensko. "My jsme připraveni je v parlamentu trpět, ale v žádném případě s nimi nebudeme spolupracovat."

Renata Havranová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme