Média v Číně nebudou pokutována za zprávy o katastrofách

Čínské úřady budou muset informovat o katastrofách, zveřejňovat je mohou i média. Z připravovaného zákona totiž byla odstraněna pasáž o vysokých pokutách, které novinářům v případě zveřejnění zpráv o přírodních a dalších tragédiích hrozily. Nová norma přesto dává možnost trestat občany za šíření poplašných zpráv.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking - Zakázané město

Peking - Zakázané město | Foto: de.wikipedia.org

Původní verze umožňovala pokutovat média až do výše 100 tisíc juanů, tedy asi 280 tisíc korun, pokud jejich informace vedly k "vážným následkům". Někteří zákonodárci ale namítali, že takovýto zákon umožňuje vládám na různých úrovních krýt havárie, jako například důlní neštěstí, k nimž došlo i kvůli nedostatečné kontrole ze strany úřadů.

Výsledkem je kompromis, který už není namířen přímo proti novinářům, ale jen "skupinám či jednotlivcům, šířícím falešné nebo vymyšlené informace". Jedním z nejutajovanějších případů posledních let bylo vypuknutí epidemie smrtelné nemoci SARS, jejíž existenci přiznaly čínské úřady až po několika měsících. V roce 2003 na tuto chorobu zemřelo v různých zemích světa na 800 lidí, z toho jen v Číně 349.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme