Média znovu spekulují o odchodu Colina Powella

Americká média opět spekulují o plánovaném odstoupení ministra zahraničí Colina Powella. Podobné úvahy o odchodu jednoho z nejprominentnějších členů týmu George Bushe se objevují po roce a Bílý dům opět ujišťuje, že jsou předčasné. Podle severoamerického zpravodaje Českého rozhlasu Miroslava Konvaliny Powell symbolizuje přívětivější tvář americké zahraniční politiky, kterou teď Bushova vláda nemůže postrádat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Colin Powell | Foto: Jan Vytopil

O co je Colin Powell svou diplomacií nepříjemnější jestřábům z Pentagonu, o to populárnější je v zahraničí. Prezident Bush ví, že to Colin Powell nemá v jeho týmu lehké a že nejednou uvažoval o odchodu. Jeho termín ale nebude méně vzdálený než 17 měsíců. Šéf americké diplomacie setrvá ve vládě po celé první volební období George Bushe.

Pokud bude Bush zvolen na podzim roku 2004 na další čtyři roky, přeskupí svůj národně bezpečnostní tým. Novou ministryní zahraničí by se pak mohla stát poradkyně Condoleezza Riceová. Její pověst však utrpěla v souvislosti s falešnými obviněními prezidenta Bushe na adresu Iráku před začátkem války za svržení Saddáma Husajna. Za nesprávné informace o nákupu uranu z Afriky přijala Condeleezza Riceová osobní odpovědnost.

Dalším klíčovým mužem, který se chystá odejít, je náměstek amerického ministra zahraničí Richard Armitage.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme