Mediální magnát Murdoch odmítá, že by ovlivňoval politiky

Před komisí lorda Levesona v Londýně vypovídal tiskový magnát Rupert Murdoch. Komise vyšetřuje okolnosti nezákonných odposlechů a další etické záležitosti týkající se britského tisku. Murdoch vypovídal o svých kontaktech s premiérkou Margaret Thatcherovou a o tom, do jaké míry ovlivňoval noviny, které vlastní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti převlečení za Jamese a Ruperta Murdocha demonstrují před nejvyšším soudem v Londýně

Demonstranti převlečení za Jamese a Ruperta Murdocha demonstrují před nejvyšším soudem v Londýně | Zdroj: Reuters

Valná část dnešního jednání komise se netýkala odposlechů, ale povahy kontaktů, které Rupert Murdoch měl a stále má s prominentními britskými politiky. Murdoch odmítl obvinění, že by své impérium využíval k ovlivňování britských představitelů.

Komise se Ruperta Murdocha ptala na jeho oběd z ledna 1981 s někdejší premiérkou Margaret Thatcherovou, se kterou tehdy jednal o záměru koupit listy The Times a The Sunday Times. Murdoch prohlásil, že patří k velkým příznivcům Thatcherové, ale že ji nikdy o žádnou laskavost nepožádal.

Poté, co na začátku 80. let Murdoch koupil listy The Times a The Sunday Times, jeho podíl na britském novinovém trhu činil 36 procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výslechu Ruperta Murdocha mluvil na Radiožurnálu spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Ivan Kytka

Podle spolupracovníka Českého rozhlasu ve velké Británii Ivana Kytky je vyšetřování názorným exkurzem do vztahů britských politiků a novinářů, respektive majitelů redakcí:

„Murdoch také připustil, že se často scházel s expremiérem Tony Blairem, kterého dokonce považoval za svého osobního přítele, byť je dělí jedna generace. Opakovaně ale řekl, že žádná z těchto schůzek nebyla vedena snahou získat nějaké zvýhodnění.“

„Členové komise se také zajímali o vztah Ruperta Murdocha s posledním labouristickým premiérem Gordonem Braunem. Jedna z iniciativ na hranici zákona totiž souvisela se soukromím premiéra. Deník News of the World měl totiž ilegálně získat lékařské detaily o zdravotním stavu jeho syna, který trpí nevyléčitelnou chorobou. Gordon Braun si tehdy stěžoval příslušné mediální komisi, ovšem bez odezvy. Jeho vztah s impériem Ruperta Murdocha byl velice napjatý. Obě strany hovořily o nevyhlášené válce, zejména poté, co Murdoch vyhlásil konec podpory labouristů,“ uvádí Kytka.

Když byl dotázán na nedělní list News of the World, který byl loni zrušen po odhalení nelegálních odposlechů, Murdoch vyjádřil politování nad tím, že nezasahoval víc do chodu listu.

O nezákonném odposlechu a využívání služeb soukromých detektivů Murdoch řekl, že byl vždy proti, protože to byl líný způsob, k němuž se uchylovali novináři nevykonávající svou práci.

Murdochova výpověď bude pokračovat ve čtvrtek.

Milan Kocourek, Veronika Sedláčková, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme