Trump posiluje systém zdravotního zabezpečení Medicare. Návrhy demokratů označil za socialistické

Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní nařízení, které má posílit systém zdravotního zabezpečení Medicare. Mělo by odstranit některé regulace, zlepšit boj s podvody a poskytnutou rychlejší přístup k novým přístrojům a terapiím. Podle agentury Reuters je nařízení reakcí na výzvy některých demokratů, aby se systém zdravotního pojištění rozšířil na všechny občany USA.

Washington (Aktualizováno: 8:00 4. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nařízení by mělo zlepšit boj s podvody rychlejší přístup k novým přístrojům. | Foto: Jim Young | Zdroj: Reuters

Trump o systému zdravotního zabezpečení hovořil ve čtvrtek při návštěvě floridské oblasti známé jako The Villages, kde žije mnoho amerických důchodců. Návrhy demokratů přitom prezident označil za socialistické a slíbil, že zabrání jejich přijetí. Plán demokratického kandidáta na prezidenta Bernieho Sanderse zvaný Medicare for All (Medicare pro všechny) by ze hry prakticky vyřadil soukromé zdravotní pojišťovny.

Demokraté chtějí puč, napsal Trump. Jejich cílem je podle něj zapojit Ukrajinu do předvolebního boje

Číst článek

Podle agentury Reuters bude zřejmě zdravotnictví jedním z velkých témat kampaně před prezidentskými volbami v roce 2020. Florida, kde Trump o Medicare hovořil, je přitom klíčovým státem pro vítězství ve volbách.

Americká vláda už v minulých měsících přijala řadu opatření v oblasti zdravotnictví, které mají například snížit cenu léků. V červnu Trump podepsal dekret, který nařizuje nemocnicím zveřejňovat předem konečné ceny, které pacient zaplatí za běžné testy a procedury.

Medicare je veřejné zdravotní pojištění pro Američany starší 65 let a postižené. V loňském roce ho využívalo kolem 60 milionů obyvatel Spojených států. Jde o program, který v polovině 60. let minulého století prosadil spolu s dalšími sociálními reformami tehdejší prezident Lyndon Johnson.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme