Medikán Zorba zasáhl Řecko, provází ho silný vítr i déšť a sněžení. Nejvíc postižené jsou Peloponés a Kréta

Řecko zasáhl v noci na pátek medikán, tedy obdoba tropického hurikánu. Vichřici provází silné deště a na horách začalo sněžit. Úřady na Krétě nebo Zakynthosu kvůli bouři zvané Zorba uzavřely školy a část přístavů. Žádné škody zatím hlášené nejsou. Civilní obrana ale všechny nabádá, aby zbytečně nezůstávali venku.

Athény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecko sužuje medikán Zorba | Foto: Alkis Konstantinidis | Zdroj: Reuters

Podle spolupracovnice Českého rozhlasu v Řecku Soni Dorňákové Stamu není medikán v oblasti neobvyklý. „V Řecku je to tak jednou za rok. Loni to bylo naposledy v listopadu. Medikán tehdy přinesl obrovské katastrofy, protože přinesl přívalové deště a způsobil velké materiální škody v jižní části a kolem Athén,“ popsala Radiožurnálu.

Na oblíbené řecké pláži se zřítila část skály. Mezi zraněnými turisty jsou i čtyři Češi

Číst článek

V Athénách i na příjezdových silnicích do metropole v pátek ráno kvůli počasí kolabovala doprava, informoval deník Kathimerini. Podle meteorologů v pátek vítr a déšť zasáhnou zejména Peloponéský poloostrov a Krétu. Zlepšení počasí se očekává až v neděli v noci.

Počasí na jihu Řecka už dva dny ovlivňuje tlaková níže a formující se medikán Zorba. Ten by měl dorazit na jih Řecka v následujících hodinách a postupovat dále na východ. Podle meteorologů by vítr mohl dosáhnout rychlosti až 180 kilometrů za hodinu.

Velké tajfuny a hurikány kvůli globálnímu oteplování v budoucnu posílí, tvrdí vědci

Číst článek

Civilní obrana doporučila obyvatelům, aby raději nevycházeli ze svých domovů, pokud to není nutné. Místní úřady na pátek na jihu země nařídily zavřít školy.

Už ve čtvrtek silný vítr na jihu země, včetně regionu kolem Athén, vyvracel stromy, ničil domy a způsobil výpadky elektrického proudu. Na západě metropole mimo jiné vítr strhl střechu z jedné školy.

V okolí Athén byla ve středu a ve čtvrtek omezena trajektová doprava, která byla v pátek ráno obnovena, když se vítr zmírnil. Podle meteorologů se ale síla větru snížila jen dočasně. V sobotu a v neděli by lodní doprava opět mohla být přerušena, uvedl v pátek místní rozhlas.

Soňa Dorňáková Stamu, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme