Medveděv a Sarkozy sbližují Rusko s Francií

Ruský prezident Dmitrij Medveděv je na třídenní návštěvě Francie. Včera vpodvečer se setkal s francouzským prezidentem Sarkozym, aby probrali důležitá témata vzájemných vztahů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitrij Medveděv a Nicolas Sarkosy | Foto: Presidential Press and Information Office

Dmitrij Medvěděv řekl, Rusko je ochotno zvážit nové sankce proti Íránu, pokud selžou jiné prostředky, jak Írán přimět, aby spolupracoval s mezinárodním společenstvím ve věci svého jaderného programu. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy zdůraznil, že při jednání s Medveděvem se projevila velká shoda názorů na nejdůležitější problémy, včetně Íránu.

Na pořadu jednání byl i chystaný prodej čtyř francouzských moderních válečných lodí Mistral Rusku, který je považován přinejmenším za kontroverzní.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jednání Francie s Ruskem a státní návštěvě ruského prezidenta ve Francii mluvil na Rádiu Česko francouzský zpravodaj Českého rozhlasu Jan Pokorný.

Pokud Francie prodá Rusku válečná plavidla Mistral, jednu za půl miliardy eur, bude to první takový obchod členské země NATO. Kritiku sklízí zejména z pobaltských zemí, které se obávají posílení ruského námořnictva, ale také z Washingtonu.

"Zatím není podepsána žádná smlouva, pouze se jedná. Francouzský prezident zdůrazňuje, že pokud Rusko lodě koupí, tak to bude bez vojenských komponentů. Podle Francie případný obchod nepředstavuje žádné porušení spojeneckých závazků v rámci NATO a ani nezvyšuje ohrožení Pobaltských zemí," říká zpravodaj Českého rozhlasu v Francii Jan Pokorný.

"Rusko prohlašuje, že chce modernizovat svoje námořnictvo. Mluví se o tom, že Rusko nebylo spokojeno s rychlostí a efektivitou zásahu v době krátké války s Gruzií v srpnu 2008. A válečné lodě Mistral slouží hlavně k rozsáhlým vzdušným a námořním výsadkům," dodává Pokorný.

Martin Křížek, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme