Medveděv hrozí rozmístěním nových raket. Kvůli štítu

Rusko rozmístí rakety na západě a jihu a země, pokud Spojené státy budou pokračovat v projektu evropského pilíře protiraketové obrany. Ruský prezident Dmitrij Medveděv to oznámil v mimořádném televizním poselství. Dodal také, že Moskva by mohla odstoupit od dohod o omezení strategických jaderných zbraní START.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitrij Medveděv

Dmitrij Medveděv | Foto: Markus Schreiber | Zdroj: ČTK

Hrozby ruského prezidenta mají několk stupňů a některé se začaly už i realizovat. Jde například o rozkaz k okamžité aktivaci radarových systémů v Kaliningradu a k posílení ochrany strategických jaderných sil. Balistické rakety ve výzbroji pozemních sil a námořnictva budou podle téhož rozkazu vylepšeny o moderní systémy protiraketové obrany.

Armáda také dostala rozkaz vypracovat opatření ke zničení informačních a řídících prostředků evropského pilíře protiraketové obrany USA.

Přehrát

00:00 / 00:00

Projev ruského prezidenta Dmitrije Medveděva sledoval redaktor Radiožurnálu Martin Dorazín.

Prezident Medveděv řekl, že opatření jsou adekvátní, efektivní a nízkonákladová. Dodal, že pokud všechno nebude stačit, pak na jihu a západě země rozmístí útočné zbraně.

"Ruská federace rozmístí na západě a jihu země moderní útočné zbraňové systémy, které jsou schopné zničit evropskou součást protiraketové obrany USA. Jedním z těchto kroků bude rozmístění raketového komplexu Iskander v Kaliningradské oblasti. Při nepříznivém rozvoji událostí si Rusko vyhrazuje právo odstoupit od dalších kroků v oblasti odzbrojení," uvedl Medveděv.

Prezident zdůraznil, že Rusko je stále připraveno jednat. Ale jednání s USA a s NATO podle jeho slov vyžadují jasný právní rámec, který bude respektovat legitimní ruské zájmy.

Příčinou ostrého vystoupení ruského prezidenta může být krach jednání s prezidentem Barackem Obamou na summitu v havajském Honolulu před deseti dny, kdy se nepodařilo najít kompromis v otázce protiraketové obrany. Příčinou může být také to, že projekt protiraketového štítu už se začal realizovat v Turecku, Polsku, Rumunsku a Španělsku. Doslova řekl: „Postavili jste nás před hotovou věc a jak teď máme reagovat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byl publicista Jefim Fištejn

Důležitým důvodem, o kterém ale prezident nemluvil, je fakt, že v Rusku se budou konat parlamentní volby. A ostrá a důrazná slova určená Západu se mnoha Rusům líbí.

„Rusko má těsně před volbami do parlamentu a na jaře budou prezidentské volby, a proto úkol ukázat svaly připadl Medveděvovi, dokud je ještě prezidentem. Připomenu, že v roce 2007 tehdejší prezident Putin pronesl v Mnichově slavný, velmi výhrůžný projev, který vyděsil Západ, ale poté nepodnikl žádné kroky k realizaci těchto hrozeb," říká komentátor Jefim Fištejn.

Pokud bude mít Rusko zájem na tranzitu amerických vojsk do Afghánistánu, a Rusko velký zájem má, tak se není podle Fištejna čeho moc obávat:

„Rusko si uvědomilo, zdá se, a to je patrno i z projevů ruských státníků, že Američané tam v podstatě bojují tak trochu za Rusko, a proto Rusové alespoň doufají, že se do roku 2014 podaří stabilizovat afghánskou situaci. Pokud ne, bude to spíš hrozba pro Rusko než pro Spojené státy. Dokud existuje tato spolupráce, všechno ostatní je pouhá předvolební rétorika.“

Martin Dorazín, Jan Richter, Michaela Vydrová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme