Medveděv je kandidátem Jednotného Ruska na prezidenta

Největší hádanka ruské politiky se blíží k rozluštění. První ruský vicepremiér Dmitrij Medveděv je po dnešku oficiálním kandidátem strany Jednotné Rusko pro prezidentské volby. Nejsilnější politická síla v zemi ho dnes nominovala na svém sjezdu, kde také prezident Vladimír Putin oznámil, že po odchodu z Kremlu je připraven stát se premiérem, pokud bude právě Medvěděv prezidentem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitrij Medveděv | Zdroj: ČTK

Ruská rošáda - tak by se daly po dnešku označit budoucí přesuny v nejvyšší ruské politice. Putin bude premiérem, Medveděv prezidentem. Současný vicepremiér se totiž stal bezkonkurenčním favoritem v březnových prezidentských volbách.

Vladimir Putin, který už podle Ústavy potřetí kandidovat nemůže, naznačil, co bude po svém odchodu z Kremlu dělat. Na sjezdu své strany Jednotné Rusko dnes jasně řekl: "Pokud voliči Medveděva zvolí novým prezidentem, souhlasím s jeho nabídkou stát se premiérem." Dodal, že rozhodně nehodlá na šéfa vlády přesouvat dnešní prezidentské pravomoci.

Putin už před časem oznámil, že na premiérskou funkci kývne v případě, že bude zvolen čestný a schopný prezident, s nímž bude možno spolupracovat. A v tom to smyslu není podle Putina lepšího kandidáta než právě Dmitrije Medvěděva, prezidentovi už léta zcela oddaného politika. O jeho vítězství sice musí nejdříve rozhodnout voliči, ale státní moc to už dnes beze jako jasnou záležitost.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme