Medveděv je v Itálii. Sejde se s prezidentem, premiérem i papežem

Ruský prezident Dmitrij Medveděv je na návštěvě Itálie. V Římě bude celkem dva dny. Kreml uvedl jako hlavní témata návštěvy kulturní a humanitární otázky. Bude se ale určitě mluvit i o energetice a ruská strana se netají tím, že by ráda, aby jí Itálie pomohla s prodejem menšího dopravního letounu Suchoj Superjet 100.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitrij Medveděv | Foto: European Commission Audiovisual service

Medveděv v Římě oficiálně zahájí rok ruského jazyka a kultury v Itálii. Nejprve se sejde s prezidentem Napolitanem, pak i s premiérem Berlusconim. Zítra ruského prezidenta přijme ve Vatikánu papež Benedikt XVI.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě ruského prezidenta v Itálii mluvil na Rádiu Česko spolupracovník Českého rozhlasu v Římě Josef Kašpar

Případný prodej letounu Suchoj Superjet 100 italským aerolinkám je pro Rusko velmi důležité. Jde totiž o první model ruského letadla od pádu komunismu. Alitalia ale jedná i s brazilským Embraerem, od kterého má údajně koupit 20 letadel.

Podle spolupracovníka Českého rozhlasu v Římě Josefa Kašpara je velmi pravděpodobné, že Alitalia nakoupí i ruská letadla. „V podstatě státní firma Alenia Aeronautica se na výrobě tohoto letadla podílí. Do nákupu letadel tak přímo či nepřímo zasáhne politika.“

Kašpar současně připomněl, že Itálie má s Brazílií nepříjemný spor o vydání bývalého teroristy Cesare Battisti, který byl v Itálii odsouzen za čtyři vraždy a Brazílie ho nechce vydat. I to by mohlo hrát Rusku do karet.

Igor Maňour, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme