Medveděv kritizoval ruské zbrojovky i vládu. S Putinem se neshoduje

V Moskvě sotva dozněl rachot tanků a těžké vojenské techniky, kterou armáda tradičně předvádí na oslavu výročí konce války, a ruské zbrojovky si vyslechly od prezidenta Medvěděva tvrdou kritiku. A to přesto, že země patří k největším vývozcům zbraní na světě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Medveděv a premiér Putin přihlížejí vojenské přehlídce ke Dni vítězství

Prezident Medveděv a premiér Putin přihlížejí vojenské přehlídce ke Dni vítězství | Zdroj: ČTK

Rusko je dokonce druhým největším exportérem zbraní ve světě. Prezident Dmitrij Medveděv se podle zpravodajky Lenky Kabrhelové přesto zaměřil na zbrojovky v souvislosti se stavem ruské armády:

„Kritizoval nejen dodavatele zbraní, ale i ruskou vládu za to, že neplní zbrojní kontrakty pro ruskou armádu.“

Prezident v roce 2009 podepsal obří kontrakt na dodávku balistických střel, raketových systémů, 300 obrněných vozidel, 30 vrtulníků, bojových letadel, atomových ponorek, a dalších zbraní za mamutí sumu 20 biliónů rublů, tedy téměř 700 miliard dolarů. Potřebná reforma armády však vázne, což Medveděv kritizoval.

„Je paradoxní, že Rusko patří k největším vývozcům zbraní na světě. Ruští vojenští experti v Moskvě podotýkají, že export a dlouhodobě nasmlouvané kontrakty jsou dvě různé věci. Navíc stav zbrojního průmyslu podle expertů od 90. let stagnuje a zaostává za USA i asijskými tygry, což je nejlépe vidět na stavu ruské armády,“ říká kabrhelová.

V roce 2008 to ukázala válka Ruska s Gruzií. Tbilisi sice utrpělo rychlou porážku, ale jen díky tomu, že má ruská armáda početní převahu. Naopak na technickém vybavení, efektivitě, nebo schopnosti rychlých operací se podle Kabrhelové ukázalo, že má ruská armáda co dohánět.

Medveděv a Putin se ve zbrojních otázkách neshodnou

Zbrojnímu průmyslu se tento týden věnoval i premiér Vladimír Putin. Zdá se ale, že má na věc jiný názor, vyslovil se naopak na podporu zbrojařů.

„Premiérova slova posloužila jako další důvod ke spekulaci, nakolik se s blížícími prezidentskými volbami na jaře 2012 přiostřuje situace mezi oběma muži,“ upozorňuje Kabrhelová.

Vladimír Putin podle ní řekl, že vláda zbrojaře podpoří, a že jim zaplatí dopředu před dodávkami. „Zjevně se ohrazoval proti kritice ruské vlády Medveděvem,“ dodává zpravodajka Radiožurnálu.

Vztahy vládního tandemu Medveděv – Putin jsou v Rusku pozorně sledovány, protože zatím není jasné, kdo z nich bude ve volbách kandidovat.

„Všeobecně se má za to, že to bude Putin, ale jasné rozhodnutí zatím nepadlo a právě tato sílící kritika prezidenta Medveděva, kterého do Kremlu dovedl jeho předchůdce Vladimir Putin, je pro mnohé signálem, že by se o kandidaturu mohl pokusit i současný prezident Dmitrij Medveděv,“ uzavírá zpravodajka Lenka Kabrhelová.

Lenka Kabrhelová, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme