Medveděv: Moskva rozdrtí jakýkoli další pokus o agresi vůči Rusům

Ruský prezident Dmitrij Medveděv varoval, že Rusko rozdrtí jakýkoli další pokus o agresi vůči ruským občanům. O jeho proslovu v ruském Kursku informuje agentura Reuters. Ruské velení zároveň oznámilo, že ruské jednotky se podle uzavřené dohody o příměří začínají stahovat z Gruzie. Do této zakavkazské republiky vpadly před více než týdnem po gruzínském pokusu silou ovládnout separatistickou Jižní Osetii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ruští vojáci v gruzínském Senaki | Zdroj: ČTK

Zahraniční novináři přímo z místa ještě dopoledne hlásili, že ruské jednotky zatím stojí. Předseda bezpečnostní rady Gruzie Alexandr Lomaja zase prohlásil, že Rusové se nestahují, jen přeskupují síly na gruzínském území.

Gruzínské ministerstvo vnitra obvinilo ruské síly ze zničení skladů munice a vojenské techniky na základně nedaleko města Senaki na západě země. Stalo se tak před plánovaným stažením ruských jednotek. Podle mluvčího gruzínského ministerstva Rusové zničili také přistávací dráhu na základně.

Rusko navíc dalo jasně najevo, že jeho armáda zůstane v Jižní Osetii a v separatistické oblasti Abcházie. Podle listu New York Times, který se odvolává na americké tajné služby, začali Rusové posilovat vojenskou přítomnost v Jižní Osetii. Ruská armáda tam měla přesunout odpalovací zařízení pro rakety krátkého doletu SS-21, které údajně mohou zasáhnout gruzínskou metropoli Tbilisi.

Západ Rusko ostře kritizuje, hrozí mu mezinárodní izolací - vyloučením ze skupiny G-8 nebo zablokováním jeho vstupu do Světové obchodní organizace.

Marika Táborská, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme