Medvěděv nařídil prověření sporných ruských voleb
Ruský prezident Dmitrij Medvěděv nařídil prověření sporných parlamentních voleb. Oznámil to na své facebookové stránce. Jedná se o viditelný ústupek lidem, kteří minulý týden demonstrovali v ulicích ruských měst.
Není ale jasné, jak by měla kontrola vypadat a jestli dokáže rozptýlit pochybnosti o průběhu a výsledcích hlasování.
Protesty ukázaly, že moc vládnoucího tandemu Putin-Medvěděv se začíná zmenšovat. Jeden z opozičních vůdců, bývalý šachista Garri Kasparov, dokonce předpověděl brzký pád premiéra a prezidenta.
Moskevská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová přibližuje nálady v Rusku
Nespokojená opozice
Ruská opozice je rozčarovaná reakcí vlády na sobotní masovou protestní demonstraci, během které vyjadřovaly desetitisíce lidí nesouhlas s podle nich zmanipulovanými parlamentními volbami a žádaly vypsání nového hlasování.
Prezident Medvěděv sice na Facebooku přiznal nespokojeným obyvatelům právo vyjádřit svůj názor, což ostatně prohlásil už během své návštěvy Prahy. Napsal ale, že s jejich požadavky nesouhlasí.
Na prohlášení, které se objevilo na facebookovém profilu ruského prezidenta, zareagovaly tisíce lidí. Někteří z nich souhlasně, přes 7000 uživatelů sociální sítě ale připojilo nespokojený až rozhořčený komentář.
Týkal se zejména postupu ohledně porušení volebního zákona. Prezident Medvěděv už dříve připustil možná narušení, na Facebooku ale stojí pouze to, že nařídí prošetření oficiálních závěrů týkajících se voleb. Demonstranti ale žádají klasické vyšetřování, které by vedlo k trestu pro viníky.
Na 50 tisíc lidí žádalo během největšího protestu za poslední léta zrušení výsledků voleb, ve kterých podle opozice zvítězila vládní strana Jednotné Rusko s pomocí manipulací, vypsání nového hlasování, propuštění všech zadržených demonstrantů, vyšetření údajných volebních podvodů a odchod předsedy komise Vladimira Čurova.
Ze strany jednoho z členů volební komise se už dokonce objevil návrh, aby se komise požadavkem Čurovova odvolání zabývala, byl ale smeten ze stolu, protože nezískal podporu ostatních.
Rusové se víc angažují
Politologové a analytici se shodují, že v sobotu šlo o největší protivládní protest od začátku vlády Vladimira Putina a možná dokonce i od pádu Sovětského svazu před 20 lety. Je prý nepochybné, že angažovanost ruských občanů roste.
Různí se ale názory na to, zda vláda začne s nespokojenými vyjednávat, anebo přitvrdí postup proti opozici.
Mnozí analytici se totiž obávají, že vláda se bude snažit provést jen kosmetické změny namísto reformy politického systému jako takového.
Objevily se ale informace, podle kterých se v reakci na výsledky voleb údajně připravují masové změny na postech gubernátorů.
Bývalý ministr financí Alexej Kudrin, který rezignoval po sporu s prezidentem Medvěděvem, dnes v rozhovoru pro ruský deník Vědomosti naznačil, že by mohla vzniknout nová liberální strana.
Reprezentovala by prý zájmy té části veřejnosti, která vyšla do ulic protestovat. Nevyloučil, že by se sám mohl v podobném hnutí angažovat.